Találkozásom a hétköznapi Adyval

2019. április 2-án nyílt meg a könyvtár földszintjén a hétköznapi Ady című időszaki kiállításunk.

A XX. század egyik legismertebb költője 100 éve halt meg. Ady költészete és személyisége mind a mai napig megosztja az embereket. Van, aki a zsenit, van, aki pedig csak a züllött bohémet látja benne. Tanulmányaim során találkoztam először Ady költészetével, ekkor lett a kedvenc költőm. Később ismertem és szerettem meg publicisztikáit és novelláit. A munkásságát ismerem, viszont nem sokat tudtam az emberről.

Amikor elkezdtem a kiállítás összeállítását tudtam, hogy nem a szokásos életutat és munkásságot bemutató tárlatot szeretnék elkészíteni. A költészetnapi vetélkedő egyik feladatának elkészítése során találkoztam tanulmányokkal, visszaemlékezésekkel, amelyek Ady személyiségét helyezték a központba. Sok új és érdekes információt tudtam meg, ami sajnos a helyhiány miatt kimaradt a kiállításból. Például nem tudtam arról, hogy több párbajt is vívott, és az első párbaja előtt pár nappal fogott először kardot a kezébe.

Az anyaggyűjtés közben találkoztam a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) Stációk és tárgyak című virtuális kiállításával (http://szimma.hu/keszady2/), amely az Adyhoz kapcsolható tárgyakat mutatja be. A múzeum oldalán több fotót találtam, ezek egyrészt beállított műtermi felvételek, másrészt pedig képek a költő hétköznapjairól.

Az első tárlóba a családjáról készült képek közül válogattam, valamint bekerültek gyerek- és fiatalkori fotói, illetve öccse és diáktársai visszaemlékezései.

A kortársak visszaemlékezése alapján a költő sokszor volt szerelmes, életének minden szerelmi mozzanata nyomon követhető műveiben. Adyt bálványozták a nők, bárhol is jelent meg. A második tárlóban néhány szerelmét mutatom be.

A hétköznapokhoz hozzátartozik az otthon, a munkahely. Meglepődve olvastam a forrásokban, hogy a költő egész életében pénzbajokkal küzdött, „hotel-szobák lakója" volt, saját lakása csak 40 éves korában lett. Ady, aki újságíróként kereste a kenyerét mindennapos vendég volt a kávéházakban, voltak törzshelyei. A következő tárlóban néhány törzshelyét és a pesti lakást mutatom be.

A negyedik tárlóban a költőhöz köthető használati tárgyakból, ruhadarabokból látható néhány, a tárgyak leírásához forrásként a PIM virtuális kiállítását használtam. A kortársak visszaemlékezéseiből pedig megtudtam, hogy Ady mindig választékosan öltözködött. A tárlóban megnézhető néhány ruhadarabja.

Adyról köztudott, hogy nem vetette meg az italt, szerette a bort. Meglepődtem a források tanulmányozása közben, hogy mennyit dohányzott, naponta 60-70 szál cigit elszívott, néha akár 140 szálat is. Meghökkentett, hogy milyen sokszor betegeskedett és ennek ellenére nem tartotta be az orvosi utasításokat. Ebben a tárlóban betegségeit és néhány klinikát mutatok be, ahol gyógyító kúrán vett részt.

Az utolsó tárlóba halálának körülményei és temetésének részletes leírása kapott helyet. Teljesen új volt számomra, hogy állami temetést kapott, meglepve olvastam, hogy milyen tumultuózus jelenetek voltak a temetésén.

Nagyon élveztem a kiállítás anyagának összeállítását, én magam is sok új információval gazdagodtam. Azonban nagyon sajnálom, hogy sok érdekesség kimaradt a tárlatból. Ennek ellenére remélem, hogy sokaknak megnyeri a tetszését ez a kiállítás.

Kitka Zsuzsa
helyismereti könyvtáros 

Témánál vagyunk - Utazás a csillagok felé
Témánál vagyunk - Mit csinál a balkéz?: Híres balk...

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Bocskai út 33.
Telefon: 49/548-248 (felnőtt kölcsönzőtér)
Telefon: 49/548-247 (gyermek kölcsönzőtér)
E-mail: szederkeny_konyvtar@tujvaros.hu 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH