Mennyire ismeri a kortárs költőket?
A könyvtárat rendszeresen látogatók bizonyára emlékeznek még arra, hogy 2019 elején egy kamarakiállítás formájában kortárs költők költöztek be a könyvtárba.
Az alapelv az volt, hogy a költőket generációkra tagolva mutattuk be, így megismerhettük a "veteránok", a "baby boom" generáció képviselőit, valamint az "X", "Y" és a "Z" generáció tagjait is.
Az első tárlóban a „veterán" költőket mutattuk be, akik verseiben a háború, a forradalom, a rendszerváltás képei gyakran megjelentek. Kányádi Sándor verseit nem lehet megunni, de Petri György nyers, szókimondó stílusa is elgondolkodtató. Baranyi Ferenc 1962-ben írt „Ballada az elkényeztetett ifjúságról" című verse korszakokat átívelve a XXI. században is megállja a helyét.
A „baby boom" generáció képviselői között megemlítettük többek között Nagy Bandó Andrást, aki igen sok gyermek- és felnőtt verset írt az elmúlt évtizedekben.
Az 1965-1979 között született „X" generációs költők írásaiban gyakran megjelennek a valódi és a virtuális élet képei, ahogyan életünket is behálózza az internet, a közösségi média. A mai korról, problémákról, társadalmi helyzetről írnak igen szókimondó stílusban. Szívből ajánljuk Erdős Virág megzenésített verseit, melyeket ő maga énekel el gyönyörű hangján. Lackfi Jánost valószínűleg senkinek sem kell bemutatni, sokszor vicces versei megmosolyogtatják az olvasókat.
Az információs társadalom „Y" nemzedékének tagjai 1980-1994 között születtek, akiket a „Z" generációs Facebook-nemzedék követ. Ezen középiskolás ifjú költők versei még csak online, többnyire a közösségi oldalakon érhetők el.
A kiállítás anyagából összeállítottunk egy kvízt, mely során kiderülhet, hogy mennyire van otthon a kortárs költők és verseik világában? Ön hibátlanul tud válaszolni a 13 kérdésre?
Írta és a kiállítást rendezte: Riczu Anikó tájékoztató könyvtáros