Karácsony a nagyvilágban - Grönland
Grönland az egyik legészakabbra fekvő emberek lakta sziget. A köztudatból annyira kiesik, hogy nem is gondolunk rá, hogy keresztény hagyományokat őriznek, pedig a lakosság zöme protestáns. Ezen a területen már nem él meg semmiféle fa, ezért a fenyőfát Dániából importálják. Hagyományosan december 23-án díszítik fel a fát fényes dekorációkkal, gyertyákkal és miniatűr, csizma formájú díszekkel. A településeken közös karácsonyfát is állítanak. További hagyományos dekoráció a csillag, amit az ablakba, illetve a középületekre is kiraknak. Az északi fekvés miatt az évnek ebben a szakában a nap soha nem kel fel, így üdítően hatnak a fényes csillagok.
Az eszkimó családok karácsonykor vendégségbe mennek egymáshoz, együtt töltik az ünnepeket, és csiszolt rozmár agyarral vagy fókabőr kesztyűvel lepik meg egymást. Az ebédet követően az egybegyűltek játszanak. Szenteste a gyerekek házról házra járnak karácsonyi dalokat énekelve, ezután népviseletbe öltözve mennek istentiszteletre. A férfiak általában fehér anorákot viselnek, amelyet csak különleges alkalmakkor vesznek fel.
A hagyományos ünnepi fogások is meglehetősen távoliak az európai ízléstől. Az eszkimók karácsonykor nyers húsféleséget fogyasztanak. A muktuk a beluga, a narvál valamint a bálna bőre és az alatta lévő zsírréteg kockára vágva, tehát lényegében szalonna, amelyet szójaszószba mártva fogyasztanak. A kiviak nevezetű grönlandi ínyencség az itt honos madarakból készül, a friss húsukat csőröstül, tollastul hónapokra fókabőrbe helyezik, majd elássák kb. 6 hónapra, a bomlás megfelelő szakaszáig. Közvetlenül karácsony előtt kikaparják, majd nagy élvezettel elfogyasztják. A suaasat pedig egy levesfajta, amelyet fókából, bálnából vagy pedig rénszarvashúsból készítenek.
Írta: Ujjné Tellér Gabriella