

Ezen a héten A kisfiú meg az üres virágcserép című koreai mesét hallgathatjuk meg. A tavasz és a megújuló természet kapcsán pedig többféle virágültetős játékot készíthetünk, hogy egy kicsit virágba borítsuk otthonunkat is. Persze aki teheti, ültessen a gyerekekkel igazi virágokat is a kertbe vagy az ablakpárkányra!
Tetszett a mese? Írd meg nekünk! Elakadtál egy lépéssel? Szólj és segítünk! Elkészítetted valamelyik ötletet? Oszd meg velünk!
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:
🌷 Az ünneplőruhás gyerekek kezében szebbnél szebb virágok pompáztak
Anyagszükséglet:
🌷 Rajzoljunk a rajzlapunkra többféle virágfejet. Nem kell aggódni, ha valaki nem tud olyan nagyon szépen rajzolni, a legegyszerűbb szirmos virág vagy tulipánforma is teljesen jó. A megfelelő mérethez tegyük oda a papírra a spatulát vagy hurkapálcát, amiből a szár lesz, hogy ne legyen túl kicsi a virág.
🌷 Vágjuk körbe a virágokat és fessük be mindkét oldalukat színesre. (Ha a gyerekek nincsenek oda a festésért, viszont ügyesen vágnak már, akkor színes papírból vagy akár színes újságból is meg lehet csinálni a virágokat. Én a kiscsoportos fiammal alkottam meg ezt a kertet, aki nagyon szeret festeni, a vágásban viszont még van hova fejlődnie, úgyhogy ez alapján osztottuk fel a feladatokat.)
🌷 Fessük be zöldre a szárnak való spatulákat, hurkapálcikákat vagy szívószálakat. (A pálcikákat törjük vagy vágjuk akkora méretre, amekkora szárat szeretnénk a virágoknak.) Fessük be zöldre a tojásos doboz alját is. Természetesen lehet kisebb dobozt is használni, a sima 10 db-os tartóból is szép kiskertünk lehet, ekkor csukjuk össze a dobozt, fordítsuk úgy, hogy az alja nézzen fölfelé, és azt fessük be zöldre. A 30 db-os tartót is vághatjuk kisebb részekre, attól függően, hogy mennyi virágot szeretnénk készíteni (és mennyi türelme van a gyereknek, mi úgy csináltuk, hogy egy hétig minden nap foglalkoztunk vele valamennyit, így nem unta meg.)
🌷Rajzoljunk és vágjunk ki pár levelet, majd fessük be ezeket is zöldre (vagy eleve zöld papírral dolgozzunk). A festésnél nem kell aggódni, ha bepöndörödik a papír, amikor megcsináljuk mindkét felét, akkor majd kisimul. Mindenesetre érdemes kevés vizet használni a festéshez.
🌷 Amikor minden megszárad, ragasszuk rá a virágfejeket és a leveleket a szárakra. Ha hurkapálcikát használunk szárként, akkor vagy duplán csináljuk meg a virágokat és közé ragasszuk a pálcikát, vagy használjunk erősebb folyékony ragasztót (mi azokat technokollal ragasztottuk), hogy ne potyogjanak le a fejek.
🌷 A tojásos doboz kiálló részeire vágjunk annyi rést (a spatulának) vagy fúrjunk annyi lyukat (a hurkapálcikának vagy szívó szálnak), ahány virágunk van. Nem kell minden „dombot" beültetni, mert akkor nagyon sűrűn lesznek a virágok. Ezután már nem marad más hátra, mint behelyezni a virágokat a helyükre.
🌷 +1 Ha már virágos kert, mi készítettünk hozzá néhány bogárkát is. Ehhez egyszerűen kiválasztottunk néhány kupakot, körberajzoltuk a tetejüket egy papírra, és filctollal kiszíneztük bogárszerűre. Utána a kis kört körbevágtuk és ráragasztottuk a kupak tetejére. Néhányan szárnyat is kaptak és már be is költözhettek a virágok közé.
🌺 Virágok, amik kinyílnak
Anyagszükséglet:
🌺 Szedjünk össze minél többféle papírt, amit csak találunk otthon. (Mi használtunk fénymásolópapírt, rajzlapot, régi naptárlapot, színes papírt stb.) Rajzoljunk rájuk néhány egyszerű szirmos virágot. A sima fehéreket zsírkrétával ki is lehet színezni, de ez a lépés elhagyható.
🌺 Vágjuk ki a virágokat, és a szirmokat sorban hajtsuk be középre, amíg csak tejesen be nem csukódnak a virágfejeink.
🌺 Egy lavórba vagy nagyobb tálba töltsünk valamennyi vizet, és kezdjük el a csukott virágokat belerakni. Nézzük, ahogy a szirmok egymás után kinyílnak. Próbáljuk ki a különböző típusú papírokat, és tippeljük meg, hogy melyik nyílik ki leggyorsabban, melyik lesz a leglassabb.
A háttér: a jelenség magyarázata abban rejlik, hogy a papír cellulózrostokból épül fel, a rostok között pedig rések találhatók. Ezekbe a résekbe szivárog be a víz, ami miatt a papír térfogata megnő és így kinyílnak a virágok.
🥀 A gyerekek meglocsolták a virágaikat reggel és este
Anyagszükséglet:
🥀 A papírtányér alját befestjük barnára, ez lesz a föld, amibe a virágot ültetjük. Nagyjából középre megfestjük vagy rajzoljuk a virág gyökerét (a tetején legyen olyan vastag, mint amilyen vastag a virág szára lesz, tehát ha hurkapálcikát használunk, akkor vékonyabb, spatulánál vastagabb).
🥀 A papírlapunkra rajzoljunk egy sárga kört a napnak (de ezt is lehet akár festeni) és egy kisgyereket locsolókannával. Színezzük tetszés szerint és vágjuk is ki. Helyezzük el a papírtányéron és ragasszuk fel. A napnak rajzoljunk sugarakat, a kanna szájához pedig vízcseppeket, amelyek öntözik majd a virágot.
🥀 A virág szárához a hurkapálcát vagy spatulát fessük be zöldre. A virág szirmait a lányom az ujjával nyomdázta, a közepére pedig egy-egy gombot ragasztottunk. Ha hurkapálcával dolgozunk, akkor érdemes duplán kivágni a virágok fejét és a két réteg közé ragasztani a pálcikát, hogy jobban megfogja, spatulánál elég egy réteg is. Néhány levelet is készítünk és azokat is felragasztjuk.
🥀 A papírtányéron kivágunk egy rést a föld vonalában, olyan szélesen, hogy a virágot ki tudjuk dugni rajta. Illesszük be a virágot a résbe, és a pálcikával toljuk egyre felfelé, hogy lássuk milyen szépen megnő, ha elegendő vizet és napfényt kap.
Készítette: Pomichal Anna gyermekkönyvtáros
(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH