Ünnepi várakozás. Lelki béke vs. karácsonyi stressz

Gyermeki megfogalmazásban: a karácsony a legjobb ünnep, mert ilyenkor együtt a család és olyan szép minden. Sokan egy-egy karácsonyról őrzik a legszebb gyermekkori emlékeket, és felnőttként is vágynak rá, hogy valami hasonlót élhessenek át.

Fekete Vince így fogalmazza meg Angyal suhan át című írásában: És ekkor megtörténik a csoda, a gyermeki, önfeledt örömet látva, azokét a gyerekekét, akik nem szeretnék még, hogy ne létezzen az angyal, és belekapaszkodni akarnak még abba a jó gyermeki érzésbe, amibe mi is mindannyiszor karácsonykor, és ekkor, mint egy jó meleg, árnyas örömteli érzés, egyszeriben újra fölénk hajol, amiről azt hittük, hogy örökre elveszítettük: a gyerekkor."  

Szentendrei Teátrum / Adventi kalendárium. Molnár Piroska előadásában. Megtekinthető a Szentendrei Kulturális Központ youtube csatornáján.

Valóban, a karácsony egyetlen más ünnephez sem hasonlítható. Más-más módon, de a világon mindenhol megünneplik, és minden életszakaszban másként élik meg az emberek. A szentestét megelőző hosszas várakozás és felkészülés sokak számára legalább olyan örömteli, mint maga a karácsony. Pilinszky János szavaival: „Ádvent: a várakozás megszentelése. Rokona annak a gyönyörű gondolatnak, hogy „meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk". Gyermekkorunkban éltünk így. Vágyakoztunk arra – ami biztosan megjött. Télen: az első hóesésre. És várakozásunk ettől semmivel sem volt kisebb, erőtlenebb… Az a gyerek, aki az első hóesésre vár – jól várakozik, s már várakozása is felér egy hosszú-hosszú hóeséssel. Az, aki hazakészül, már készülődésében otthon van. Az, aki szeretni tudja azt, ami az övé – szabad, és mentes a birtoklás minden görcsétől, kielégíthetetlen éhétől-szomjától. Aki pedig jól várakozik, az időből épp azt váltja meg, ami a leggépiesebb és legelviselhetetlenebb: a hetek, órák percek kattogó, szenvtelen vonulását. Aki valóban tud várni, abban megszületik az a mélységes türelem, amely szépségében és jelentésében semmivel se kevesebb annál, amire vár."

Márai Sándor a gyermekkori várakozás izgalmát az elviselhetetlenség érzésével azonosítja.

„Ez a hónap az ünnep. Mintha mindig harangoznának, nagyon messze, a köd és a hó fátylai mögött. Gyermekkorunkban e hónap első napján árkus papírra, kék és zöld ceruzával, karácsonyfát rajzoltunk, karácsonyfát, harmincegy ággal. Minden reggel, dobogó szívvel, megjelöltük, mintegy letöröltük e jelképes fa egyik ágát. Így közeledtünk az ünnep felé. E módszerrel sikerült a várakozás izgalmát csaknem elviselhetetlenné fokozni."

Márai Sándor: Négy évszak - December Megtekinthető az Ózdi Városi Televízió youtube csatornáján.

Vannak, akik számára azonban a várakozás időszaka nem csak pozitív érzelmeket kelt. Sokan mára már feladatként, sőt teherként élik meg az ünnepet. Emiatt rendkívül nagy nyomás nehezedik az emberekre ilyenkor, hiszen a feladat sikertelenségétől való félelem frusztrációt és stresszt okozhat, a karácsonyi stressz tehát egy valós probléma. Töprengés a meglepetésekről, a zsúfolt boltokban való tülekedés, aggodalom az ajándékok beszerzése miatt, a túlköltekezés, a tökéletes fa megtalálása, a karácsonyi vacsora fogásainak hibátlan előállítása, a kevésbé kedvelt rokonokkal való közös időtöltés, a tágabb családi találkozók megszervezése – különösen nagy vagy mozaikcsaládok esetén –, rohanás egyik rokontól a másikig, szorongás a magányosan eltöltött ünnep miatt, mind-mind feszültség forrása lehet, és beárnyékolhatja a meghitt hangulatot.

Kutatások szerint a karácsony életünk ötven legstresszesebb eseménye közé tartozik. Aki hajlamos ezt így érezni, annak javasolt tudatosan készülni az ünnepre, és odafigyelni néhány hasznos tanácsra. 

Az ajándékok beszerzését érdemes jóval az adventi időszak előtt elkezdeni. Az év folyamán odafigyelve a családtagok igényeire, vágyaira, nem szükséges az utolsó pillanatokra halasztani a tervezést. Így elkerülhető a boltokban a tömeg, és az anyagi teher is jobban megoszlik, ha nem egyszerre kell kiadni nagyobb összeget.

Érdemes figyelembe venni azt a lassan közhelyessé váló gondolatot, hogy nem az ajándék a lényeg. A családtagokkal történő egyeztetés segítségével, és a kevesebb több elvének szem előtt tartásával elkerülhető a túlköltekezés. A saját készítésű ajándékok vagy az élményajándékok sokkal személyesebbek, sok esetben nagyobb örömforrás lehet, mint a feleslegesen, kényszerűségből vásárolt dolgok.

Ennek a problémakörnek a végletekig fokozott komikus megfogalmazása olvasható Molnár Ferenc: Karácsony előtt című novellájában. Hát az idén már jó előre elmentem Galgócer bácsihoz, és megkértem, hogy a rossz pénzviszonyokra való tekintettel ne kérjen a főnökömtől valami drágát, mert azt úgyis nekem kell megvennem. Ezért a szerénységért én neki újévre egy skatulya finom szivart ígértem. Megegyeztünk Galgócerrel, hogy az idén nagyon szerény lesz, és magának egy üveg kávélikőrt, nejének pedig egy üveg otkolont fog a főnökömtől kérni.A főnököm tegnap bejött a szobámba, és nagy képpel kávélikőrt és otkolont kért. Én megígértem, és rögtön telefonáltam doktor bácsinak, aki Galgócernek is háziorvosa, hogy ajándékozza nekünk kétszer a likőrt meg az otkolont– mert egyszer, mint felírtad, megkaptuk tőle a szappannal, a szájvízzel és a szalmiákkal együtt, ami továbbmegy a franciánéhoz, onnan Herminhez, onnan vissza hozzánk, tőlünk Steinerékhez, s onnan vissza doktor bácsihoz – mondom, ajándékozza nekünk még egyszer ezt a két üveget, mert újévre úgyis visszakapja a Galgócertől."

Hay János Rotációs karácsony című novellája nagyszerű példa arra, hogy hiába a tökéletes díszítés, az esztétikus karácsonyfa, a kifogástalan menüsor, ha mindeközben elvész az ünnep lényege, a családdal töltött tartalmas, minőségi idő. „Rövid időt töltöttek náluk, szinte csak átpakolták az ajándékokat, csere közben egy gyors gyertyagyújtásra jutott idő. Estére értek haza, a fa alá ömlesztették az ajándékokat, és a gyerekeket aludni zavarták, mert késő van, s a játékok holnap is megvárják őket, különben sem tudnák eldönteni, hogy most melyiket vegyék elő.

…Üres volt a szoba. De valami volt ott abban az üres levegőben, talán az anyja, hogy sütött valami kalácsot és annak a szaga, valami ilyen édeskés dolog, gondolta ott azon a helyen, ahol most ez a rengeteg csomag van. Hol is férne el itt bármi, gondolta, ebben a telipakolt szobában, egy szék se, nem még egy angyal.". Aki képes elengedni a tökéletességre törekvő elvárásait, a mindenkinek megfelelés kényszerét, sokkal jobban meg tudja élni a fontos pillanatokat. Másrészt, ha minden családtag kiveszi a részét a készülődésből, és vállal egy-egy feladatot, senki sem roskad össze a tennivalók alatt.

Sokaknak jelent nehéz, szomorúsággal teli időszakot a karácsonyi ünnepkör. Aki gyászol, magányos vagy depressziós, azt komolyan megviseli a sötét, hideg téli időszak, és különösen érzékennyé teszi a karácsony. Nagy felelősség ezért a magányos ismerősökre is gondolni ilyenkor. Grecsó Krisztián Nagymama karácsonyra című írásában a magányos nagymama a véletlennek és bosszúálló szomszédjának köszönhetően kapja vissza a családját éppen karácsonykor.

„Barnáné szemében meghízott egy könnycsepp, kipukkadt, aztán a vékony könnypatak leszaladt az arcán. – Tíz éve nem jártak nálam a fiamék! És most megláttam őket az ablakból – mondta. – Soha ennél szebb ajándékot nem kaptam!"

A sok negatívum ellenére azonban a legtöbb ember számára a karácsony a legszebb ünnep. Az ünnepek általában, így a karácsony is olyan alkalmakat és értékeket jelenítenek meg, amelyek értelmet és irányt adnak az életnek. Mivel az ember társas lény, az ünnepek lehetőséget biztosítanak arra is, hogy együtt töltött idővel erősítsük az összetartozást, gazdagítsuk emocionális raktárunkat. A szép emlékek pozitív erőforrásokká alakulnak, ezek gyűjtéséhez is jó alkalom a karácsonyi ünneplés, és nem utolsósorban lehetőség arra, hogy kiszakadjunk a szürke hétköznapokból.

Írta: Ujjné Tellér Gabriella könyvtáros 

Emlékezzünk Nemes Nagy Ágnes születésének 100. évf...
Bemutatkozás - Illemtan, illemszabályok

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Bocskai út 33.
Telefon: 49/548-248 (felnőtt kölcsönzőtér)
Telefon: 49/548-247 (gyermek kölcsönzőtér)
E-mail: szederkeny_konyvtar@tujvaros.hu 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH