

Napjainkban a környezettudatos szemlélet kialakításában, a környezettudatos nevelésben a közművelődési intézményeknek egyre nagyobb szerepük van. Így könyvtárunknak is kiemelt stratégiai célkitűzése az, hogy mindennapi tevékenységünkbe beépüljön a fenntartható fejlődés támogatása, és hogy a szolgáltatásainkba hangsúlyos szerepet kapjon a környezettudatosságra, a fenntarthatóságra való nevelés. Ezzel a rendezvénnyel is ezt a törekvést igyekszünk támogatni.
Miért is készítsünk rovarhotelt? A rovarhotel lényege, hogy biztonságos elhelyezést nyújtsunk a hasznos rovaroknak – cserébe ők a kertünkben nekünk dolgoznak. A rovarhotel természetes anyagok felhasználásával készült élő-, szaporodó- és búvóhely. Sokan nem szeretik a rovarokat, rögtön a poloskára vagy a szúnyogokra gondolnak. De lássuk be, nagyon nagy hasznuk van a természet körforgásában, a földi ökoszisztéma fontos szereplői. Amilyen kicsik, annyira nélkülözhetetlenek. Pusztítják a levéltetveket, beporozzák a (haszon)növényeket. Becslések szerint a termesztett növény-fajaink 60%-a igényli az állati beporzást. Csak Európában 4000 zöldségfajta léte függ a virágbeporzók munkájától, de a gyümölcsfáink nagy része is olyan, amelynek szüksége van a megporzást végző rovarokra. A cseresznyét, meggyet, epret, paradicsomot, almát, körtét, mandulát, napraforgót, búzát, rizst, kukoricát, és még rengeteg más rendszeresen fogyasztott növényt a méhek teszik termővé. Azt se felejtsük el, hogy ha csökken a rovarok száma, a táplálékláncban felettük levők száma is csökken.
Az ember egyre nagyobb területeken változtatja meg a környezetet számos élőlény, így a rovarok számára kedvezőtlenül. A városokban a köztereken, kertekben csökken a fészkelőhelyül, menedékül szolgáló fák száma. A földre hullott száraz gallyak, korhadó fák, lehullott levelek összegyűjtése következtében az áttelelő rovarok és lárváik elvesztik a természetes élőhelyeiket, de a nagyüzemi növénytermesztés sem kedvez a rovaroknak. Az utak menti bokrokat, növényeket sok helyen kiirtják, felégetik, ezek szintén a rovarok életterét csökkentik. A kipermetezett rovarirtó szerek nem válogatnak, a számunkra hasznos rovarokat is elpusztítják. Mindezek együttesen járulnak hozzá a házi- és vadméhek, valamint más beporzók pusztulásához.
Mi így készítettük a rovarhotelt...
A rovarhotelbe nagyon sokféle anyagot építhetünk be, de mi törekedtünk arra, hogy azok természetes eredetű és környezetbe illőek legyenek. A rovarhotel készítése minimális költségráfordítással is megoldható, csak nyitott szemmel kell járni a városban, a parkokban, az erdőben. Gyűjtöttünk kicsi tobozokat, gallyakat, nádat, faháncsot, mohát. A rovarhotelnek mindenképp alakítsunk ki tetőt, hogy védve legyen a csapadéktól. Mi több szintet (emeletet) és elválasztót hoztunk létre. Tehetünk bele kérges farönk szeleteket különböző vastagságban, melyekbe lyukakat fúrunk, a magányos méheknek és darazsaknak alakítva ki a darázsgarázst. Másik részbe sűrűn összerendezett ág- vagy kéregkötegeket, esetleg szorosan összekötözött nádszálakat rakhatunk.
Az elkészült rovarhotelt tegyük a kertünkbe, egy sövény mellé, vagy akár a virágoskert egyik sarkába. Lehetőleg szélvédett, napos, déli fekvést válasszunk. A tavasszal épített hotel nyár végére valószínűleg teljesen benépesül, állandó lakói lesznek az ászkák, futrinkák, és százlábúak mellett a magányos méhek, a közelgő tél miatt pedig ideális telelőhely lesz a lepkéknek, darazsaknak és a katicabogaraknak is.
Rovarhotelt több városban is elhelyeznek annak érdekében, hogy ezekkel az építményekkel vissza tudják hozni azokat a körülményeket, amelyek alkalmasak lehetnek arra, hogy a rovarok utódokat neveljenek, szaporodjanak, megőrizve a város ökológiai sokféleségét. Így optimális körülményeket biztosítanak a beporzást segítő rovaroknak, és a rovarok a természetes közegükben maradva nem szorulnak be a lakóházak réseibe.
(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH