Neandervölgyi ősemberleletek a Suba-lyuk barlangban

A Suba-lyuk barlang a magyarországi barlangkutatással szorosan összekapcsolódó ősemberkutatás történetének egyik fontos helyszíne. A Bükk hegységben található Hór-völgyben fekszik. Nevét egy helybeli betyárról, Suba Mihályról (más források szerint Suba Lukácsról) kapta, de a nagy felfedezés után a II. világháborúig Mussolini-barlangként volt ismert. 

Az itt folytatott ásatás révén ismertté váltak a moustérien kultúrához sorolható kőeszközök, 1932. április 27-én pedig a 71-61 ezer évvel ezelőtt lerakódott rétegből előkerültek a híres neandervölgyi ősemberleletek. A feltáráshoz szükséges anyagi forrást az egri elöljáróság biztosította a város ínségmunka-keretének terhére. Az emberi maradványok két személytől származnak: egy nő és egy gyermek csontjai. A felnőtt személynek –aki egy 25-35 éves nő volt – az állkapcsát, szegycsontjának a markolatát, csigolyatöredékeit, bal térdkalácsát, néhány kéz- és lábközépcsontját, néhány ujjpercét és három őrlőfogát találták meg. A gyermek 3 éves volt – csontjai közül csak agy- és arckoponya-csontok, fogak és néhány csigolyatest-töredék került elő.Ezeken kívül többek között 2387 állatcsontot és 6341 pattintott követ is találtak a barlangban. 

Az itt előkerült emberi csontok tulajdonosai tehát kb. 60-70 ezer évvel ezelőtt éltek. Ekkor a Suba-lyuki sztyepp nagyemlős-faunájának jellemző állata volt a barlangi medve, a kőszáli kecske, a zerge, a pleisztocén ló, az óriásszarvas, a mamut, a gyapjas orrszarvú, a barlangi oroszlán, a barlangi hiéna és a pleisztocén farkas. Ez azért is fontos, hiszen a neandervölgyi ember vadászattal és gyűjtögetéssel szerezte meg táplálékát. Nem tudható pontosan, hogy a nőt és a gyermeket a barlangba temették-e, vagy pl. vadállatok hurcolták-e be testüket. A gyermek csontvázának teljessége miatt inkább arra következtetnek a szakemberek, hogy őt ide temették, a nő esetében ez nehezebben bizonyítható, mint az is, hogy a két személynek köze volt egymáshoz.


Forrás: Baráz Csaba (szerk.): A Suba-lyuk barlang. Neandervölgyi ősember a Bükkben. Eger, 2008.

A kiadványt teljes egészében, a leletetek fotóival együtt megtekinthetik a következő linken: 
http://lithosphera.hu/wp-content/uploads/2013/06/suba-lyuk.pdf

Urbán Anett

 
Boldogságnövelő technikák veszélyhelyzetre és azon...
Keresd a verset! - könyvtárosok kedvenc versei IV.

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Bocskai út 33.
Telefon: 49/548-248 (felnőtt kölcsönzőtér)
Telefon: 49/548-247 (gyermek kölcsönzőtér)
E-mail: szederkeny_konyvtar@tujvaros.hu 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH