Könyvtárosok "karanténban". Hogyan éltük meg a veszélyhelyzet idejét?

2020. március 16. hétfő emlékezetes napként íródott be a Hamvas Béla Városi Könyvtár dolgozóinak naptárába. Nem gondoltuk, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet ekkora változást hoz majd az életünkbe. Döbbenten hallgattuk a híreket és aznap megtudtuk, hogy másnaptól be kell zárnunk a könyvtárat és a személyes érintkezések csökkentése érdekében határozatlan ideig be sem mehetünk dolgozni.

A bejelentést vegyes érzelmekkel fogadtuk. Hiszen ki ne örülne a váratlanul jött „szabadságnak"? Ugyanakkor éreztük, hogy ez most más, mint amikor néhány napra pihenni megyünk. Tele voltunk szakmai tervekkel, dolgozni akartunk és nehéz volt tudomásul venni, hogy tettre készségünket és lehetőségeinket korlátozza egy vírus.

Egyik percről a másikra a bizonytalanság lett a legfőbb tényező az életünkben. Nem tudtuk, hogy mi lesz és meddig fog tartani. Azt viszont tudtuk, hogy olvasóinkat nem hagyhatjuk magukra. Egyetlen lehetőségünket a kapcsolattartásra az internet jelentette, életünk az online térbe tolódott át. Ez a világ nem volt számunkra ismeretlen, mert munkánk során naponta használjuk a világhálón elérhető tartalmakat. De most a másik oldalra kellett állnunk, és nekünk kellett olyan tartalmakat létrehoznunk, amelyekre olvasóink kíváncsiak lehetnek. Ennek is voltak már kezdeményei a honlapunkon, de a kijárási korlátozás ideje alatt létrejövő mennyiségű és színvonalú tartalmak előállítása számunkra is új kihívást jelentett. Ezért jól jött munkatársaink magas és szerteágazó képzettsége, valamint sokféle érdeklődési köre.

Miközben kényszerűségből kezdtünk hozzászokni az új helyzet teremtette magánéleti és szakmai nehézségekhez, néhány nap alatt összegyűjtöttük az érdeklődésre számot tartó témákat, majd megterveztük, hogyan, milyen formában tudjuk ezeket olvasóink számára figyelemfelkeltő módon közzétenni. Létrehoztuk honlapunkon a #maradjotthon menüpontot, amely napról napra gyarapodott az általunk elkészített tartalmakkal. A bő két hónap alatt közel 120 új tartalom került fel honlapunkra.

A gyermekek számára hetente Mesetarisznya címmel kreatív kézműves ötletekkel egybekötött mesefeldolgozást készítettünk videó formájában. Rajzolj és alkoss velünk! című tehetséggondozó kézműves foglalkozásunk minden héten online formában jelent meg és adott hasznos ötleteket a szabadidő eltöltéséhez. Mindkét online foglalkozásnál figyelembe vettük, hogy alapvető, a háztartásban előforduló alapanyagok felhasználását helyezzük előtérbe.

Hiteles források alapján nyújtottunk tájékoztatást a koronavírusról és az azzal kapcsolatos intézkedésekről. A pedagógusok számára az online oktatást segítő linkgyűjteményt hoztunk létre. A felsőoktatásban tanulók számára adatbázisokat ajánlottunk. Amíg a kölcsönzés szünetelt könyvajánlókat készítettünk az online ingyenesen hozzáférhető olvasnivalókról. Folyamatosan tájékoztattunk a térítésmentesen hozzáférhető kulturális tartalmakról. Videót készítettünk az online katalógus használatáról és a részleges szolgáltatás indításáról.

Pszichotrükkök címmel sorozatot indítottunk, amelyben különböző aspektusokból, hiteles források bemutatásával nyújtottunk segítséget abban, hogy olvasóink könnyebben megbirkózzanak a vírushelyzetből fakadó nehézségekkel. Ismeretterjesztő cikkeket írtunk, sorozatot készítettünk a cseresznyevirágzásról és a világjárványok biológiai, történeti és irodalmi vonatkozásairól. Különböző témákban online kamarakiállításokat, bemutatókat készítettünk.

A lehetőségekhez képest a jeles eseményeket is igyekeztünk megünnepelni. A költészet napját egész áprilisra kiterjesztettük, és számos irodalmi kvízzel, játékkal szórakoztattuk olvasóinkat. A Trianonról való megemlékezés keretében blogbejegyzés készült Gróf Apponyi Albert védőbeszédéről, valamint a könyvtárban és online elérhető könyveket ajánlottunk a témában.

Helytörténeti cikkek sorában mutattuk be a város és a TVK történetének emlékezetes eseményeit, neves személyiségeit, valamint a városban található képzőművészeti alkotásokat.

A kor elvárásainak megfelelően számos videós tartalmat is készítettünk, amelyeket nem csak honlapunkon, hanem a könyvtár YouTube csatornáján is közzétettünk. Ezekről a tartalmakról hírleveleinkben rendszeresen tájékoztattuk olvasóinkat. 

Örömmel tapasztaltuk, hogy meghálálták munkánkat, hiszen honlapunk látogatottsága átlagosan harmincszorosára, facebook oldalunk aktivitása kilencszeresére, elektronikus katalógusunk kihasználtsága négyszeresére nőtt az elmúlt két hónapban.

Mi könyvtárosok már hetekkel ezelőtt visszatértünk a könyvtárba és a könyvkölcsönzés azóta részlegesen működik. Június 18-tól pedig látogatóink a biztonsági szabályok betartása mellett már újra személyesen a könyvtárban vehetik igénybe bizonyos szolgáltatásainkat. Visszavárjuk olvasóinkat!

Ujjné Tellér Gabriella 

Tesztelje ÖKO tudását!
Gróf Apponyi Albert és trianoni védőbeszéde

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Bocskai út 33.
Telefon: 49/548-248 (felnőtt kölcsönzőtér)
Telefon: 49/548-247 (gyermek kölcsönzőtér)
E-mail: szederkeny_konyvtar@tujvaros.hu 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH