Miért fontos az Autómentes nap?
"Fenntartható közlekedés a biztonság és egészség jegyében"
Ez a mottója az idén huszadik alkalommal megrendezett Európai Mobilitási Hétnek, melyet minden évben szeptember 16. és 22. között rendeznek meg. Ehhez szorosan kapcsolódik az Európai Autómentes nap, melyet 1998 óta rendszeresen szeptember 22-én tartanak. A Derkovits Művelődési Központ most is, mint minden évben Autómentes napot szervez, amelyre programokkal hívja fel a figyelmet.
Ezen programok célja a társadalom környezettudatosságának erősítése, valamint a környezetbarát és fenntartható városi közlekedés népszerűsítése.
A következő problémákra hívja fel a figyelmet:
- a megnövekedett autoforgalomra, veszélyeire, és környezeti káraira,
- a közlekedési mód felelősségteljes megválasztására,
- a fenntartható, környezet- és emberbarát városi közlekedés előnyeire,
- a közösségi, a kerékpáros és a gyalogos közlekedés fejlesztésének szükségességére.
A környezettudatosság erősítéséhez természetesen nem elég egyetlen nap, de fókuszba helyezni, beszélgetni róla jó lehetőség. A mindennapi élet során látjuk, hogy városon belül is sokan autóval viszik a gyerekeket óvodába, iskolába, rendszeresen autóval járnak munkába.
Tudtad, hogy a mindennapos sétának/gyaloglásnak számos jótékony hatása van?
- Az ízületeink hálásak lesznek a kíméletes átmozgatásért.
- A szívünk és az érrendszerünk is meghálálja, ha felhúzzuk a kényelmes cipőt és elindulunk. A mozgás hatására élénkül a vérkeringésünk, az erek vérellátása is egyre jobb lesz, a szervezet oxigénellátása is javul.
- Az izomzatunk és csontrendszerünk megerősödik. A gyaloglás alatt számottevően a farizmokat és a lábszár összes izmát dolgoztatjuk jelentősebben, feszes popsit formálunk.
- A séta javítja az agyműködést, a kognitív funkciókat, a memóriát, a tanulási teljesítményt és jót tesz a kreativitásnak is.
- A séta hatékonyan csökkenti a stresszt.
Autóból ki, bringára vagy sétára fel!
Mátyás Lara: Bringamesék
Nyár, meleg, napsütés. Ez minden kisfiú álma. Dani azonban mégsem örül. Családjával vidéken nyaral, de nem érzi jól magát az otthon felejtett focilabdája és a barátai nélkül. Egy délután azonban titokzatos helyen jár apukájával: a nagyi padlásán. Amint rátalálnak a régi, kék biciklire, egyszeriben minden megváltozik. Dani megtanul bringázni és immár két keréken nekivág a környéknek.
A mesekönyv egy izgalmas kaland kezdete. Vajon kik lesznek Dani társai ezen az úton?
Raktári jelzet: M 44
Frauke Nahrgang: Futóbicikli
"A Ravensburger gyermekkönyvsorozatának e kötetét lapozgatva az apróságok kedvet kapnak a kerekezéshez, és egyúttal azt is megtanulják, hogyan kell biztonságosan közlekedni ezzel a népszerű kétkerekű járművel. Megtudhatják, hogyan lehet megtanulni biciklizni, mihez kell a sisak, miért kell tudni fékezni, mire kell figyelni az utcán.Ismerjük meg a világot, lépésről lépésre - együtt, minden nap. A Mit? Miért? Hogyan? Mini sorozat a legkisebbekkel ismerteti meg környezetünk titkait. Kötetei egyszerű és szemléletes válaszokat adnak a kicsik kérdéseire. A játékos elemek, a kedves rajzok, a kinyitható ablakok és a kornak megfelelő magyarázatok a könyv minden oldalát élvezetessé teszik. A praktikus és "strapabíró" könyvet kétéves kortól ajánljuk."
Raktári jelzet: N 34
Benecz Ferenc: Kerékpártúrák a Bükkben
Kerékpáros szemmel a Bükk fennsíkjának, lankásabb hegyeinek, völgyeinek köszönhetően nem csak gyalogosan túrázható, de jól kerékpározható is, bár ne számítsunk sok sík részre.
A könyvben ismertetett 15 kerékpártúra a Bükkben vezet, ezekből tíz terepen, azaz turistautakon vagy az erdészet által fenntartott utakon, öt pedig aszfaltos, szilárd burkolatú köz- vagy forgalom elől elzárt erdészeti utakon. A túraleírások részletes útvonal-ismertetést tartalmaznak, emellett felhívják a figyelmet az érdekes látnivalókra, a táj szépségeire, ellenben nem feltételezik, hogy a kerékpáros a műemlékeknél megáll, hacsak nem ott kívánja pótolni a hosszú kilométerek során elégetett kalóriákat.
Raktári jelzet: 914 B 47
Susanne Gernhäuser: A kerékpár
A Ravensburger népszerű Mit? Miért? Hogyan? gyermekkönyvsorozatának 50. kötetét lapozgatva az óvodások és a kisiskolások kedvet kapnak a biciklizéshez, és egyúttal azt is megtanulják, hogyan kell biztonságosan közlekedni ezzel a népszerű kétkerekű járművel. A könyvből kiderül, miért jó dolog a biciklizés, milyen részekből áll a kerékpár, hogyan lehet megtanulni biciklizni, hol lehet biciklivel közlekedni, hogyan kell a kerékpárt javítani, milyen különleges biciklik léteznek, milyenek voltak az első kerékpárok.
Raktári jelzet: 629 G 42
Birgit Fuchs: Biciklivel a forgalomban
A gyerekek a forgalmas utcán ezer veszélynek vannak kitéve. A KÖZLEKEDÉS-SULI köteteiben mindennapi közlekedési helyzeteket mutatunk be, s azt, hogy ezekben hogyan kell óvatosan és magabiztosan viselkedni. Így tanulják meg a kisiskolások a veszély felismerését és a körültekintő, önálló közlekedést a városi forgalomban.
Raktári jelzet: 656 F 95
Stefan Kälberer: A kerékpárok javítása
A Csináld Magad sorozat „Kerékpárok javítása" című kötete a gyakorlatban számtalanszor kipróbált, hasznos ötleteken és mesterfogásokon keresztül mutatja meg, mit hogyan csináljunk. A könyv lépésekre bontva, ábrákkal és szöveges részekkel ismerteti az egyes műveleteket. Az egyértelmű jelölésekkel azonnal felmérhető, hogy egy-egy műveletnél milyen nehézségi fokra, mekkora erőkifejtésre és időráfordításra kell számítanunk, milyen szerszámokra van szükségünk.
Raktári jelzet: 629 K 12