Készülj fel a télre! - Kezedben a jövőd! Életmódváltás lépésről lépésre előadás helyett...
A koronavírus-járvány miatt elmaradt rendezvényeink ideiglenesen "átköltöznek" a honlapunkra, amely során lehetőségeinket, tudásunkat kiaknázva segítünk átvészelni a programjaink elmaradásának időszakát. A "Kezedben a jövőd! - Életmódváltás lépésről lépésre" című előadásunk igen kedvelt olvasóink körében. Novemberben arról tartottam volna előadást, hogy miképp vészeljük át a telet egészségesen, mire figyeljünk, hogyan táplálkozzunk.
Egyre rövidebbek a nappalok, mínuszok kopognak az ablakon, észrevétlenül bekúszik a tél az életünkbe. Ilyenkor mindenkinek a mikulás, a karácsony és a szilveszter jut az eszébe. Utána pedig már várjuk a farsangot, hogy elzavarjuk a telet és csodálva figyeljük a rügyek pattanását.
A tél a visszavonulás időszaka, a nyugalomról és az elcsendesedésről szóljon. A meditáció, az önvizsgálat, az összpontosítás, a befelé fordulás, az energiák elraktározásának ideje. A 2020-as év különösen sok aggodalmat, félelmet, bizonytalanságot hozott, ezért tudatosan vonuljunk vissza, meditáljunk, relaxáljunk, vessünk számot az évvel. Mindez hozzájárul energiánk táplálásához, feltöltéséhez.
A nyári, őszi és tavaszi hónapokhoz képest több pihenésre van szükségünk, tehát aludjunk többet, és figyeljünk az alvás minőségére is. Most van itt a lustálkodás ideje! Bár a lassú folyamatok uralkodnak, de ugyanakkor tevékenynek kell maradnunk, hogy megőrizzük gerincünk és ízületünk rugalmasságát. Hiszen ezek a hideg hatására összehúzódnak, számos ízületi és gerincprobléma a hideg hatására jön elő. Érdemes rendszeresen végezni gerinctornát, jógát, shang-gung-ot vagy piláteszt.
A kínai öt elem tana szerint a tél a VÍZ elem uralma alatt áll.
A VÍZ elemhez a vese és a húgyhólyag tartozik. Ezekkel a szervekkel lehetnek gondok, ezek erősítésére kell nagy hangsúlyt fektetni.
A vese a kínai hagyomány szerint a születésünkkor kapott életenergiát - Qi vagy Chi (ejtsd: csi): életerő, ősenergia - is tárolja, így valójában az összes többi szerv és a teljes test megfelelő működése a vesék állapotától függ. Nem meglepő tehát, hogy a vesék energetizálása, karbantartása alapvető fontosságú. Krónikus betegségek kimeríthetik ezt a chit, melyet pótolni nem tudunk, de erősíthetjük, támogathatjuk, például táplálkozással, légzéssel, vagy megfelelő mozgással.
A VÍZ nemcsak a vizeletkiválaszó szervekkel van kapcsolatban, hanem a csontokkal, fogakkal és a hallással is. Ahogyan az ősenergia nem pótolható, úgy a fogaink sem nőnek vissza. A csontok fejlődése és karbantartása a vese egészségétől függ. Ha gyengül a vese energiája – pl. gyermekvárás idején -, előfordulhat hajhullás, fogromlás. Az időskorral bekövetkezik az ősenergia csökkenése, s ekkor a haj őszül, a fogak kihullanak, a csontok törékenyebbé válnak.
Az alacsony hőmérséklet és a nyirkos időjárás kifejezetten árt ezeknek a szerveknek, ezért ilyenkor különösen fontos gondoskodni a vesénkről és a hólyagról: kívül és belül is állandóan melegen kell tartanunk, hogy elkerüljük a felfázást, vagy a komolyabb problémákat, illetve, hogy megőrizzük értékes életenergiánkat, elkerülve ezáltal az idő előtti öregedést.
A vese energiamaximuma a kínai szervóra szerint délután 5 és 7 óra között van - ha észrevesszük, hogy ilyenkor fáradtabbak vagy szorongóbbak vagyunk az átlagnál, az utalhat a vese energia gyengeségére is. Ebben az esetben ezt az időt lehetőleg pihenéssel töltsük, vagy a vesét tápláló gyógymódok alkalmazásával.
Téli betegségek, avagy amikor a VÍZ elem egyensúlya megbomlik:
- A szemek alatti kékes/fekete karikák vese- és mellékvese elégtelenségét jelzi.
- A hát alsó részén jelentkező fájdalomérzet.
- Húgyúti megbetegedések (hideg lábak, hólyaghurut, gyakori vizelés, vesebetegségek, vesekő, prosztataproblémák).
- Csontbetegségek (hátfájás, porckorongproblémák, főleg a térd, derék és a fogak);
- Kifejezetten télen jelentkező betegségek (egész telet végigkísérő meghűlés, köhögés, asztma, bőrbetegségek, kicserepesedett ajkak).
- Gyakoriak az aggodalmaskodás, félelmek, fóbiák (tömegiszony, tériszony, állatoktól való iszony, félelem minden újtól, vizsgadrukk, motiváció hiánya, halogatás, feledékenység, depresszió).
- Hallásproblémák (fülgyulladás, hallásromlás, fülzúgás).
Tanácsok betegségek megelőzésére, a VÍZ elem egyensúlyának támogatására
- öltözködjünk melegen,
- pihenjünk (aludjunk) minél többet, de azért legyen meg a napi rendszeres mozgás,
- szaunázzunk,
- vegyünk forró fürdőt, lábfürdőt (fizioterápia)
- igyuk langyosan/melegen a folyadékot és
- együnk melegítő hatású, tápláló ételeket.
Megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása télen is elengedhetetlen
Télen is ugyanolyan fontos a napi 2-3 liter vizet elfogyasztani, mint a nyári hőségben. Csakhogy a víz önmagában hűtő hatású, ezért ilyenkor nem igazán kívánjuk. A hideg víz felmelegítése a szervezetünknek több energiájába kerül, mintha rögtön meleg vizet innánk. Ha viszont nem iszunk eleget, az a vesét gyengíti. A kínaiak pofonegyszerű megoldása az, hogy melegen/langyosan fogyasztják azt. Elsőre talán furcsán hangzik, de érdemes kipróbálni, nekem bevált! Kevésbé vagyok fázós, és a reggeli langyos vízfogyasztás kifejezetten jól esik, azt érzem, hogy hamarabb hasznosul és az emésztést is kellően beindítja. Így ez a módszer azoknak is ajánlott, akiknek rendszeres problémájuk van a székletürítéssel.
Ugyancsak melegen ajánlott a növényi főzetek és gyógyteák fogyasztása, akár nagyobb mennyiségben is, mivel ezek finoman és kíméletesen átmossák a vesét és melegen tartják az egész szervezetet. Különösen jó hatásúak a gyömbérből, csalánból, ginzengből, mezei zsurlóból, aranyvesszőből készült gyógyteák.
- Immunerősítésre kiváló a bodza, hársfa, kakukkfű, menta, csipkebogyó, gyömbér, körömvirág, hagymatea. A tél folyamán megelőzésként ihatunk apróbojtorján, szurokfű, lándzsás útifű, borsmenta keveréket.
- Ha kapar a torkunk, gondoljunk az apróbojtorjánra, a kakukkfűre, a mentára vagy a szurokfűre.
- Lázra és az izzasztás előidézésére a bodza-hársfa kombó verhetetlen.
- Nyugtató hatású a citromfű, a levendula és a kamilla is.
Fűszeres tea megfázásra és egyéb légúti betegségekre
- 3 dl víz
- kb. 3 cm-es friss gyömbér
- 1/2 citrom
- 2 teáskanál méz
- 1 teáskanál fűszerkeverék (lentebb olvasható az összetétele)
A vizet tegyük fel forrni, majd kb. 3-4 percig lassú tűzön lefedve főzzük benne a vékony darabokra vágott gyömbért.
Hagyjuk hűlni, majd úgy a 60 fokos gyömbéres teába tegyük bele a mézet, a citrom levét és az 1 teáskanál fűszerkeveréket.
Melegen igyuk meg.
Fűszerkeverék (érdemes szemesen megvásárolni, majd megdarálni pl. kávédarálóval)
- 1 teáskanál kardamom
- 1 teáskanál szegfűszeg
- 1 teáskanál kurkuma
- 1 teáskanál fekete bors
- 1 teáskanál fahéj
Fizioterápia (fürdő, lábfürdő), masszázs
Lábfejünket tartsuk melegen, vegyünk forró lábfürdőt, amelybe melegítő illóolajokat is cseppenthetünk (gyömbér, szegfűszeg, fahéj). Viseljünk meleg zoknit, vagy nagyon jó szolgálatot tesznek a melegíthető papucsok.
Ne csak a lábat, a vesét is tartsuk melegen! Egy vesemelegítő vagy csupán egy meleg sál is jó szolgálatot tesz. A nap folyamán többször is megtehetjük, hogy összedörzsöljük a tenyerünket, majd mindkét vesénkre rátesszük a kezünket, és azt dörzsöljük meg. Akár ruhán keresztül is elvégezhető ez a pár másodperces mozzanat.
Lefekvés előtt egy melegített szezámolajjal történő masszázs (különösen a vese tájékán), ugyancsak kellően támogatja a vese melegen tartását.
Amennyiben gyakran hideg a kezünk és/vagy a lábunk, akkor támogassuk a szervezetünk keringését. Az omega-3 zsírsavak kifejezetten jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre.
A szorongások leküzdésére jót tesz egy kellemes fürdő, melybe tegyünk tengeri sóba elkevert római kamillát, immunerősítésre alkalmazzunk kakukkfüves fürdőt.
Járjunk szaunába, kifejezetten hatásos az infraszauna.
Táplálkozás
Együnk több meleg (melegítő) ételt. Ne terheljük a szervezetünket sok hideg/nyers étellel. Ezektől még fázósabbá válhatunk, és csak előidézzük a fentebb felsorolt betegségeket. A kínai és a japán ősi táplálkozás is csökkenti télen (hideg időben) a nyers ételek fogyasztását, de ez igaz az ősi, magyar táplálkozásra is. Télen aszalványokat, lekvárokat, befőtteket, sült és párolt zöldségeket/gyümölcsöket, kásákat fogyasztottak sok melegítő fűszerrel. Készítsük az ételt sokáig, alacsony hőmérsékleten. Sokáig főzzük, süssük sütőben, kemencében, pataki tálban. Igazi téli csemege a sült alma, a sült tök és a sült gesztenye.
Ezekből következik, hogy helyezzük előtérbe az idénygyümölcsök és a vermelhető zöldségek fogyasztását annak ellenére, hogy a piac szinte csak naranccsal, mandarinnal és kiwivel van tele. Mivel ezek déligyümölcsök, így hűtő hatásuk van. Akiknek kifejezetten VÍZ egyensúlyzavara van, azoknak érdemes kerülni ezeket a gyümölcsöket. Sokkal jobb védelem a megfázás ellen a forró zöldségleves, mint a hideg narancslé.
Kerüljük az üvegházi zöldségeket, gyümölcsöket is. Ne akarjunk télen epret, szőlőt, padlizsánt, paradicsomot és paprikát enni.
Fagyasztott (mirelit) gyümölcsöket se fogyasszunk rendszeresen, nyersen. Nagyon egészségesek a gyümölcsös smoothie-k és a csírák is, de nem télen.
Reggelire főzhetünk meleg kásákat, amelyekbe kókusz és aszalványok, magkrémek is kerülhetnek. Ebédre készítsünk kemencés leveseket, krémleveseket, vagy sütőben sült egytálételeket.
A tejtermékek kifejezetten fokozzák a nyálka termelését, így ezek fogyasztását érdemes csökkenteni a téli időszak alatt.
Melegítő hatású alapanyagok
- Melegítő hatású zöldségek: petrezselyem (jó vízhajtó is), paszternák, sütőtök, hagyma, fokhagyma, póréhagyma, cékla, káposztafélék, fekete retek, torma (télen vermelhető zöldségek).
- Vannak olyan melegítő gabonák, amelyek kifejezetten a téli, hideg hónapokban javasoltak, mint például a zab, a hajdina, a rozs vagy a köles.
- Használjunk bátran fűszereket: chili, fahéj, fekete bors, gyömbér, lestyán, kapor, koriander, kardamom.
- Olajos magvak közül fogyaszthatók a dió és a mandula, magkrémek is bátran kerülhetnek ételeinkbe.
- A hüvelyesek (pl. csicseriborsó, lencse) is remek melegítő hatással bírnak.
Remélem, ezekkel az apró tippekkel segítettem abban, hogy könnyebben átvészeljük a téli, hideg napokat, és egészségben várjuk a tavaszt!
Írta: Riczu Anikó természetes gyógymód tanácsadó
Könyvajánló a témában:
Fahrnow, Ilse: Az öt elemen alapuló táplálkozás
Receptek és javaslatok a mindennapi táplálkozáshoz, gyerekeknek szóló ízletes ételekre vonatkozó ötletek, komplex test- és relaxációs gyakorlatok az öt elem egyensúlyának megteremtéséhez, közérzetünk javítása érdekében. Mindez egy könyvben, ajándék étkezési tanácsadó poszterrel!
Raktári jelzet: 613 F 12
Természetes gyógymódok: gyógynövények, receptek és terápiák a testi-lelki egészségért
Hgyan segíthet a természet testi-lelki egyensúlyunk megőrzésében?
A Természetes gyógymódok ismerteti az egyes szervrendszereink egészséges működését veszélyeztető állapotokat, és bemutatja, hogyan küzdhetünk le vagy előzhetünk meg betegségeket a gyógynövények, illóolajok és ételek erejét kihasználva.
Egészségünket életmódbeli változtatásokkal is fenntarthatjuk, sőt a pszichoterápiától az akupunktúráig olyan terápiás módszerekről is olvashatunk, amelyek enyhíthetik a már kialakult tüneteket.
A több mint 800 gyógymód mellett számos recepttel is megismerkedhetünk, amelyek nemcsak tápanyagdús ételek, hanem különféle krémek, tinktúrák és kapszulák elkészítésének rejtelmeibe is beavatnak.
Forduljunk bátran otthon is a természet gyógyító erejéhez!
Raktári jelzet: 615 T 46
Haigh, Charlotte: 100 természetes immunerősítő
A kötet a leghatásosabbakat sorolja fel az immunerősítő táplálékok közül: részletesen bemutatja őket, leírja kedvező hatásaikat, és felbecsülhetetlenül értékes adatokat közöl a bennük rejlő tápanyagokról. Ráadásként mindegyik leíráshoz egyszerű, ízletes recept is tartozik.
Raktári jelzet 613 H 11
Burney, Lucy: Hogyan erősítsük meg gyermekünk immunrendszerét?
Az egészséges gyermekeknek egészséges immunrendszerre van szükségük. Létfontosságú, hogy megerősítse gyermekei betegségekkel szembeni ellenállóképességét, hogy szervezetük könnyen le tudja győzni a kórokozókat és a fertőzéseket - és fittek, erősek legyenek. A legjobb módszer gyermeke immunrendszerének erősítésére a jó és tápláló étrend. Lucy Burney vezető táplálkozás szakértő megmutatja önnek, hogyan indítsa el családját élethossziglan tartó jó egészsége felé vezető úton. A Hogyan erősítsük meg gyermekünk immunrendszerét című könyvben megtalálja: - A megfelelő immunerősítő étrendet minden gyermek számára, csecsemőktől a tizenévesekig. - Hogyan küzdje le természetes úton a fertőzéseket, és hogyan kerülje el az antibiotikumok alkalmazását? - A védőoltások melletti- és elleni érveket. - Az allergiával kapcsolatos kutatások legújabb eredményeit, és hogy miként kerülhetők el az allergiák. - Az ételek tárolásával és elkészítésével kapcsolatos tippeket, hogy megelőzze a kórokozók elszaporodását és megtartsa az élelmiszerek tápanyagtartalmát. - Könnyen követhető menüterveket és recepteket, melyeket egész családja; szeretni fog. Lucy Burney nagy tekintélynek örvendő táplálkozási tanácsadó és gyermekegészségügyi specialista, aki képesítését a hírneves londoni Institute for Optimál Nutrition-nél szerezte. Ma Londonban és Oxfordban sikeres magánpraxist folytat.
Raktári jelzet: 613 B 97
Schidt, Sigrid: Az immunrendszer védelme és erősítése
Ügyeljünk immunrendszerünk egészségére, hogy elejét vegyük a megfázásoknak, a fertőző betegségeknek, valamint a fáradékonyságnak és a levertségnek. Az immuntesztet elvégezve megtudhatjuk, hogy mennyire erős az ellenálló képességünk, és melyek a gyenge pontjaink. Részletes áttekintést találunk az immuntevékenységet fokozó tápanyagokról, gyógynövényekről és homeopátiás szerekről.
Raktári jelzet: 615 S 33
Szécsi Marcz Ari. Ételtől lélekig
Ha ketten főzik ugyanazt, az nem ugyanaz - mondhatnánk sommásan a könyvről. Ki gondolná, hogy nem csak az számít, mit teszünk az ételbe, hanem legalább annyira, hogy mikor, azaz milyen sorrendben. S ez nem csak az ízét, de az energia- és tápértékét, végső soron az egészséget adó vagy vevő hatását is befolyásolja. Jelentősen. Jelen könyvem elsőként 2000-ben jelent meg, és azóta két kiadásban több ezer példánya fogyott el. Megjelenése után sok művelődési házban, teleházban, rendezvényeken tartottam előadásokat az ezzel összefüggő táplálkozási és életmódról. Ezen alkalmakkor sok kérdés, érdekes, hasznos megjegyzés hangzott el, amelyek arra indítottak, hogy az első kiadást egészítsem, bővítsem. Most ezt az átdolgozott kiadást tartod a kezedben, ami több ismeretanyagot tartalmaz, és úgy gondolom jobban segít a gyakorlati megvalósításban. A könyvben 100 már kész, egészséges és gyakorlatias receptet találhatsz, számos ételkészítési fortéllyal, segédletekkel, ötletekkel, hogy a könyvben nem szereplő kedvenceidet is e módszer szerint készíthesd el még egészségesebbre és finomabbra. Mindehhez életmód- és életvezetési tanácsokkal is bővítettem a könyvet, melyekkel ugyancsak javíthatsz egészségeden.
Raktári jelzet: 613 Sz 41
Béky László: Természetes gyógymódok kézikönyve
E könyv anyagát a szerzõ kézikönyvnek szánta, s leginkább azok forgathatják haszonnal, akik az öngyógyítás módszerével szeretnének megismerkedni. Béky László intelmei nemcsak a gyógyításra vonatkoznak, hanem kiemelkedõ szerepet kapnak egészségmegõrzõ, illetve betegségmegelõzõ életmódtanácsai is. A bioenergetikától az öregségen, az izületi bántalmakon, a szexuális zavarokon keresztül a különbözõ diétákig mindent megtalálhatunk ebben az átfogó, közérthetõ, nélkülözhetetlen.