Grecsó Krisztián - Kortársak ONline

A kortárs irodalom kifejezés hallatán sokan valami nehezen értelmezhető, megfoghatatlan szövegre gondolnak. Pedig az igazság az, hogy a kortárs művek sokkal közelebb állnak a mai olvasóhoz, hiszen sokszor a jelen környezetbe ágyazva játszódnak, és nyelvezetük is közérthetőbb. Vitatott kérdés, hogy milyen alkotókra gondolunk, amikor kortárs irodalomról beszélünk? Kortársak online sorozatunkban sorra vesszük a ma élő, és egyre nagyobb népszerűségnek örvendő szerzőket, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy felhívjuk a figyelmet munkásságukra, ismertségüket tovább fokozzuk. A szerzők rövid bemutatásán túl, könyvtárunkban megtalálható műveiket is ajánljuk. 

Grecsó Krisztián napjaink kulturális életének sokoldalú alkotója, ismertsége és kedveltsége széleskörű, nem csak a szépirodalmat szerető közönség rajong műveiért. Írói tehetsége szerénységgel, közvetlenséggel és mély emberséggel párosul. Műveinek központi témája a család, a szerelem, az emberek általában, a hit, az élet, a halál, tévedések, útkeresés, bűn és megbocsátás. Miközben átlagos témákat dolgoz fel, megdöbbentő hitelessége, őszintesége teszi egyedivé stílusát.

Az irodalmi műfajokon kívül dalszövegeket, filmforgatókönyveket, színházi szövegkönyvet is készített már. Az írás mellett előadásokat tart, fellép irodalmi esteken, zenél. A zene feloldódást jelent számára és kiegészíti az írást. Fiatal kora ellenére számos díjat magáénak tudhat.

A József Attila-díjas író 1976-ban született Szegváron. A csongrádi Batsányi János Gimnáziumban érettségizett. A békéscsabai Kőrösi Csoma Sándor Főiskolán végzett, mint tanító, de sohasem tanított. A József Attila Tudományegyetem magyar szakát 2001-ben fejezte be. Volt a Bárka folyóirat szerkesztője, a Nők Lapja vezető szerkesztője és a Szépírók Társaságának alelnöke, majd 2009-től az Élet és Irodalom munkatársa. Első kötete a verseket tartalmazó Vízjelek a honvágyról 1996-ban jelent meg.

A Mellettem elférsz című regénye túl van a tizedik kiadáson, harmincezer példány talált belőle gazdára. A könyv alapján készült színdarabot a bécsi Theater Brett mutatta be, itthon pedig a Rózsavölgyi Szalonban volt látható. Drámáját, a Cigányokat (2010) Máté Gábor rendezésében hat évig játszotta a budapesti Katona József Színház. 2017 őszén mutatta be a Vígszínház Molnár Ferenc világsikerének színpadi verzióját, A Pál utcai fiúkat, melynek szövegkönyvét Grecsó Krisztián írta. 

Verseit több ismert zenész is megzenésítette:



Könyvtárunkban megtalálható kötetei: 

Vízjelek a honvágyról (1996)

1976 óta éppen húsz éve, hogy a helyek függésében élek. A bölcső Szegvár, Csongrád a gimnázium, majd a békéscsabai főiskola végül. Eddig. Ki tudja mi jön ezután? Ahogy az egyiken áthágok, rögtön az újba kapaszkodom. A lírai és a valódi én közben a tudásért vagy tán az identitásért eped, de végül mindig a töprengés marad. Így csak vízjeleim vannak. A honvágyról.

A vízjelek a honvágyról első könyves szerző kötete, ennek ellenére mentes az induló költőkre jellemző „kezdetiség" szembetűnő vonásaitól.

Távol áll tőle a beszéddel való hivalkodás, tudja, nem ő szólal meg a versekben, hanem maga a nyelv, az az örökölt irodalmiság, amely minden alkotásban más-más narrátor hangján lírizál. 


Pletykaanyu (2001)

Ha az elbeszélésnek zamata is lenne, akkor az ínyenc olvasónak elég volna megízlelnie a Pletykaanyu novelláit, végigszagolgatnia ezt a tizenkét fogásos kötetet minden édes-savanyú, csípős-pikáns illatával. Valószínűleg már akkor megjönne az étvágya. Mert Grecsó Krisztián helyenként nagyon is ismerős, mégis mágikus, humorban sem szűkölködő világában mindenki talál kedvére valót. Az ő terítékén jól harmonizál a ma naiv bája és a múlt füstös ereje. Ajánljuk az olvasónak, kóstoljon bele! 


Isten hozott (2005)

A Klein-napló egy titokzatos titkárnő irománya, mely arra emlékezik, ami majd csak ezután lesz. Mindenki mást olvas ki belőle, a falusiak többsége azonban úgy véli, hogy a saját haláluk időpontját jósolta meg benne - nem tudni, ki. Vagyis a Klein-napló egy halottaskönyv. Talán a múltban elkövetett, talán a jelenben és a jövőben megeső bűnökért, esetleg mindkettőért: ez a büntetés.

Sáraságban életre kelnek az árnyékok, "felkötik magukat" a kutyák, aztán holtukban mégis életet kölykeznek. Gyermekek születnek steril apáktól, akiknek a múlt árnyai adnak útmutatást. Fiatal lányok őszülnek meg csoportosan, egyik napról a másikra, és az emberek torka folyton száraz, szomjuk csillapíthatatlan.

Gallér Gergely gimnazista, a fantasztikus Klein Ede Egylet vezetője, megszállottan kutatja a közös múlt csodáit, a falu védőszentjeinek örökségét, egészen addig, míg végül teljesen magára marad. El kell hagynia gyermekkora helyszínét... hogy aztán visszatérjen kideríteni, mi történt, s miért. Felkutatja a csodákat és hogy ő kicsoda.

A regény krimiszerűen örvénylik, a közelmúlt titkai megülik benne a jelent, átírják emlékeinket, eltávolítanak és közel hoznak, elfednek és megmutatnak. Az Isten hozott egy önmagát és közösségét elveszítő, aztán újra megtaláló tinédzser története. Vagyis mindannyiunké.


Tánciskola (2008)

A tánciskola nem egy konkrét hely, ahol - mondjuk - tangózni tanulnának e regény hősei. Grecsó egy mágikus, fülledt alföldi világot álmodik, amelyben minden olyan lehetetlenül ismerős és valóságos. Egy jogászi pályája elején álló fiatalember a Viharsarok ismeretlen városába kerül: kísértések, csodák, borzalmak, nők és a halál közelébe. Dr. Voith József nem tudja, hogy ördögi dolgok kavarodtak-e fel a mélyből, vagy csak a felnőtt hétköznapok könyörtelen üteme ilyen. A kusza szerelmek és a drogos bódulat zavarossá tesz számára mindent. Rajongva szeretett nagybátyjához fordulna, de egyre inkább úgy érzi, rossz helyen jár. A Tánciskola a felnőtté válás, a beavatódás, a megkísértettség, a fiatal felnőtt élet konfliktusainak varázslatos regénye.


Mellettem elférsz (2011)

Grecsó Krisztián családregényének hősei hisznek az öröklődésben. Tudják, hogy a génekkel együtt sorsot is kaptak. A főszereplő - egy harmincas éveinek közepén járó férfi - aggódva figyeli magát, saját mozdulatait, testének minden változását. Barátnője elhagyja, ráadásul egy családi titok véletlen lelepleződése miatt rejtélyek hálójába gabalyodik. Miközben minden talányt földerít, és lassan megismeri családja viselt dolgait, magára ismer. A türelmetlen lánykérésekben, a titkos szerelmekben, a hosszú évek magányos várakozásaiban egyre inkább ő a főszereplő. Hiszen nem csak a mozdulatait, a haja színét, a testalkatát kapta a családtól, de ha jól figyel - a jövőjét is. Az addig széttartó életpályák a ma Budapestjén találkoznak.


Megyek utánad (2014)

Elfeledett, rejtőzködő utak hálózzák be a fülledt alföldi falu földjeit, ahol Daru, a kamaszodó fiú küzd bandavezéri pozíciójáért, az önbecsülésért és szerelemért: egyszóval az életéért. Ha ő nem menne végig ezeken az ösvényeken, elkopnának, beleolvadnának a határba, megszűnne valami hallatlanul fontos, és az emlékezet jóvátehetetlenül megsérülne. Daru élete, sorsa is ilyen: makacsul járja az érzelmek elágazó csapásait, múltban és jövőben, közben mindegyik kapcsolatában elveszít magából valamit, mindegyikbe belehal egy kicsit. Így válik felnőtté. A sebek, varratok és hegek sokasodnak, szíve talán kérgesebb lesz, de a legutolsó, okos és érett viszonyban is ugyanaz a szenvedély izzik, mint a legelsőben.

Hogyan is lehetne jobban elmesélni egy ember életét, ha nem a szerelmei történetén keresztül? Erre, és saját boldog-boldogtalan pillanatainkra, éveinkre gondolunk, miközben Daru sorsával ismerkedünk. Jön utánunk, nem ereszt. 


Jelmezbál (2016)

Két lányt holtan találnak a faluban valamikor az 1960-as években. A harmadik még él, amikor rábukkannak, de mire odaér az orvos, a sebesült lány eltűnik. Szerelme, a fiatal rendőr évtizedek múlva, Budapesten, egy különös találkozás után jön rá az igazságra. E talányos bűnügyi történetből bomlanak ki egy családregény mozaikjai.

A Jelmezbál napjainkig nyúló történetének szereplői unokák, nagymamák, asszonyok - nők. Élik az életüket, keresik egymást, önmagukat vagy épp a vér szerinti anyjukat. Elköltöznek, visszatérnek, szerelem, árulás, alakoskodás, hit és féltékenység van az életükben. Sok elmaradt ölelés, és szerencsére még több olyan, amelyik nem maradt el.

A könyv fejezetei önmagukban is kiadnak egy-egy képet, mintha mindegyik történet más családtag vagy szomszéd élete lenne. Az utak keresztezik egymást, és végül, bármennyire is összekeveredtek térben és időben a darabkák, összeáll a nagy, drámai egész. 


Harminc év napsütés (2017)

Vajon a család jelentheti-e nekünk az otthont az időben, vagy minden alkalommal újra meg kell küzdenünk ezért az otthonosságért? Grecsó Krisztián történetei legszemélyesebb emlékeinket idézhetik fel: a nagymamákkal töltött nyarakat, a szabálytalan karácsonyestéket, az önálló élet első bizonytalan lépéseit, a hosszú vágyakozásokat és a rövid találkozásokat. A szerzővel ismerős terepen barangolhatunk, mégis minden más. A falu és város közötti kulturális váltások megélése, a helyekhez és helyzetekhez való visszatérés ambivalenciája most is ott van az írásokban, de mindent közelről látunk, így a történetek egyszerre komikusak és drámaiak. A Harminc év napsütés olyan, mint egy varázslatos kalendárium, benne a generációk közötti kommunikáció lehetőségei és lehetetlenségei, a velünk élő múlt kiismerhetetlen történetei.


Vera (2019)

Szeged, 1980. Vera az általános iskola negyedik osztályába jár, jó tanuló, jó sportoló. A papa a honvédségen dolgozik, a mama meg minden nap várja őt tanítás után. De Vera biztonságosnak hitt élete pár hét leforgása alatt megváltozik. Az egyik eseményből következik a másik, mintha dominók dőlnének egymás után, mégsem lehet tudni, vajon mi indítja el az események láncolatát. Mi fordítja szembe végzetesen az addigi legjobb barátnőjével? Miért olyan jó és ugyanakkor ijesztő egyre több időt tölteni Józeffel, az új lengyel fiúval? És miért vannak a felnőtteknek titkaik, ha Verától azt várják el, hogy ő mindig csak az igazat mondja? A regény arról szól, hogy a családi titkokat felfedni nemcsak tudás, de bátorság kérdése is. Vera felismeri: vannak helyzetek, amikor idő előtt kell felnőttként viselkednünk. És hogy fel lehet nőni a feladathoz.

Kellemes kikapcsolódást kívánunk Grecsó Krisztián műveivel!

Írta: Ujjné Tellér Gabriella 
Lelki fitnesz - A megnyúlt köldökzsinór
Advent első hete - Ünnepekre hangolódva

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Bocskai út 33.
Telefon: 49/548-248 (felnőtt kölcsönzőtér)
Telefon: 49/548-247 (gyermek kölcsönzőtér)
E-mail: szederkeny_konyvtar@tujvaros.hu 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH