Töltődj fel nálunk! logó

 

Tematikus ajánlók

Letűnt korok nyomában… - Őskor – őstörténet - őslénytan

Vajon milyen lehetett az éghajlat az őskorban? Milyen állatokkal, növényekkel találkozhatnánk, ha egy időgép hirtelen visszarepítene a múltba? Hogyan éltek eleink?

Válogatásunk köteteinek segítségével elképzelhetjük az írásbeliség korszaka előtti életet a földön. Megismerhetjük az egyes földrajzi területek, népek (köztük a magyarok) őstörténetét. A régmúlt titkai a régészeti emlékek, őskori leletek nyomán tárulnak fel előttünk.

Kalandra fel! Barangoljunk a letűnt idők nyomában! 


J. Beneš – Z. Burian: Az ősidő állatai

Az élet kezdete Földünkön, a paleozoikum őstengereiben fejlődött ki, hogy azután bonyolult szerveződési szinteken keresztül megjelenjenek a gerincesek képviselői – a kétéltűek, hüllők, teknősök, szauriák, repülő szauriák és ősmadarak, a kicsiny első emlősállatok az óriási mamutig. Mindez szemünk előtt bontakozik ki. Z. Burian 128 csodálatos festményén, amelyek mellett rövid érdekes leírást olvashatunk az állatok életéről, viselkedéséről, kihalásuk okairól a régi ősidőkben. Időben világosan kalauzol el bennünket a könyvben található jól összeállított földtörténeti kortáblázat segítségével. Tömören foglalja össze az ősidő kutatásának módjait, a fosszilizációt, a kövületek preparálását és tartósítását, a tudományos kutatás módszereit éppúgy, mint a mai nézeteket az élővilág fejlődéséről.A sok új és megbízható ismeretet nyújtó mű hasznos mind a természettudományok iránt érdeklődőknek, mind a szakembereknek.

Raktári jelzet: 560 B 50 


W. Michael Gear – Kathleen O'Neal Gear: A Farkas népe

A történelem hajnalán egy bátor nép tört magának utat a régi világból az újba. A Farkas szellemét követő álmodó vezetésével maréknyi bátor férfi és nő megkockáztatta az átkelést a fagyos pusztaságon, hogy letelepedjen egy érintetlen, háborítatlan földrészen. Egy vezér csodálatos története ez, aki látomásai segítségével magasztos útra vezette népét, és egy bátor asszonyé, akinek szerelme és bátorsága erőt adott az álom beteljesítéséhez.

A Farkas népe magával ragadó őskori elbeszélése életre kelti a mai észak-amerikai indiánok őseinek valódi történetét – a nehézségek és az elszántság, az ellentétek és a szenvedélyek küzdelmeit.

Raktári jelzet: G 33 


Géczy Barnabás: Őslénytan

A múlt életével foglalkozó őslénytan nagy hagyományú és robbanásszerűen fejlődő tudomány. A genetika fejlődése és a rétegről rétegre gyűjtött hatalmas őslénytani ismeretanyag kiszélesítette az evolúciós kutatásokat. Indokolt tehát úgy összefoglalni a legújabb eredményeket, hogy figyelembe vegyük a klasszikus adatokat is. Az „Őslénytan" tankönyv célja tehát többrétű. A történeti bevezető után részint tárgyalja a múlt dokumentumainak fennmaradási módját, a fosszilizációt, részint foglalkozik az egykori élőlények tér- és időbeli elterjedésével és az ebből levonható következtetésekkel, emellett foglalkozik az evolúció alapkérdéseivel is. Az általános őslénytani ismeretek után a törzsfejlődés figyelembevételével tekinti át a fosszilis és a ma élő növények, valamint állatok rendszerét.

Raktári jelzet: 560 G 33 


Jean M. Auel: A Barlangi Medve népe

Írja be ide a szöveget ...

Valamikor az emberiség hajnalán egy aprócska kislány és egy kicsiny törzs küzd az életben maradásért. Útjaik összetalálkoznak, sorsuk összefonódik, jóllehet a szőke, sudár termetű, nyúlánk Ayla minden tekintetben elüt a Barlangi Medve népének görbe lábú, kiugró homlokereszű, szőrös testű tagjaitól… Egy távoli elődünk és letűnt Neander-völgyi rokonaink mindennapi élete elevenedik meg ebben a nem mindennapi történetben, mely – csakúgy, mint valamennyi ember története az azóta eltelt 30 ezer évben – a szeretet és a gyűlölet, az egymásrautaltság és a széthúzás a boldogság és a tragédia, a múlt és a jövendő folyamatosságának és összeütközésének hőskölteménye. Mindenekelőtt pedig Ayláé, aki akaratával, kitartásával, ügyességével minden különbözősége ellenére is elfogadtatja magát a törzzsel, miközben érzékeny, okos, önálló, a saját útját járó nővé cseperedik.

Raktári jelzet: A 95


Zdeněk V. Spinar: Élet az ember előtt

Spinar professzor – a könyv írója – és Zdenek Burian – az ősvilági életképek ihletett festőművésze – évmilliókkal ezelőtti tájakra vezeti az olvasót. Megismerjük az élet kialakulásának nyomait, majd figyelemmel követhetjük azt a folyamatot, melyeknek során a tengeri ősgerincesekből – halak fejlődtek. Ezt követi a szárazföld meghódításának története; tüdővel lélegző ősi halak jelentek meg a vizek partjain, s idővel kétéltűkké váltak. Majd megint változik a táj, más lett a növényzet, más az állatvilág. Az őshüllők letűnnek az élet színpadáról, s helyüket különös emlősállatok, óriásmadarak foglalják el. Nyomon követhetjük az emlősök kialakulását; egyik águkból fejlődtek ki az emberszabású majmok, s maga az ember is. A könyv talán legérdekesebb lapjai azok, melyek elődeink küzdelmes életét jelenítik meg; bemutatják a mamutvadászatot, a rénszarvas-vadászatot.

A szöveges rész után – a könyv többségét kitevő festményeket találjuk, melyek a kövült leletek alapján készült rekonstrukciók; alkotójuk, Zdenek Burian cseh festőművész.

Raktári jelzet: 575 S 84 


William Golding: Az utódok

Golding, a XX. századi próza világhírű mestere egy Neander-völgyi törzs életét mutatja be ebben a – mára már klasszikussá vált – regényben. A Nobel-díjas író, mintegy „belülről" ábrázolva az ősemberek életét, hallatlanul izgalmas konfliktusok keretében szemlélteti a Régi és az Új találkozását. A regényben arról esik szó, hogy a törzs – az író szimbólumteremtő képzelete segítségével – váratlanul szembetalálja magát a homo sapiensszel, a már nyíllal vadászó, a természetet megismerni és felhasználni akaró, értelmes emberrel. Golding, aki az emberi lét, az értelem és az ösztön szerepét vizsgálja, jól tudja mi lesz a találkozás eredménye…

Raktári jelzet: G 50 


V. Mazák – Z. Burian: Az ősember és elődei

Már az első Neander-völgyi ősember csontmaradványainak 1856-ban történt felfedezése óta a szakemberek és a laikusok érdeklődésének középpontjában is az a kérdés áll: hogyan is néztek ki valójában a mai ember elődei? A mind gazdagabb fosszilis leletek felfedezése és gondos rendszerezése után a kutatók meglepően új ismereteket szereztek az ember kialakulásáról. Ebben a könyvben a modern ember fejlődésvonalát követhetjük nyomon, egész a Homo sapiens sapiensig. Részletes leírását olvashatjuk az egymást követő Primates formáknak, kiegészítve azt a kicsiny, mókushoz hasonló ősi alakokkal, az anthropoid majmokon keresztül az emberszabásúakig. A 64 színes táblakép segítségével – amelyek Z. Burian neves festőművész alkotásai – rekonstruálhatjuk az ősök feltételezett külső megjelenését, életét a letűnt időkben, s képet alkothatunk kulturális fejlődésükről is.

Raktári jelzet: 572 M 49 

Könyves ABC - ábécé szerint a könyvrengetegben. Ma...
Könyves ABC - ábécé szerint a könyvrengetegben. Ma...

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH