

"Se ízed nincs, se színed, se zamatod,
Antoine de Saint Exupéry
nem lehet meghatározni téged,
megízlelnek, anélkül hogy megismernének.
Nem szükséges vagy az életben: maga az élet vagy."
Annyi mindennek van már világnapja, ezért az oly meghatározó éltető víznek is mindenképpen fontos, hogy legyen, hiszen nagyon nagy szerepet tölt be minden élőlény életében.
A világnapot 1992-ben, a Rio de Janeiróban tartott Nemzetközi Környezet és Fejlődés konferenciát követően kezdeményezte az ENSZ közgyűlése, és először egy évvel később, 1993-ban tartották meg.
Célja, hogy felhívja a kormányok, szervezetek és magánszemélyek figyelmét a víz életünkben betöltött fontos szerepére, hogy óvjuk, védjük környezetünket, s ezen belül is a Föld vízkészletét. A Víz Világnapja minden év március 22-én remek alkalom arra, hogy megálljunk egy pillanatra és elgondolkodjunk azon, hogy miről is szól ez a nap, nekünk mit jelent a víz és miért kell neki világnapot szentelni?
Ez az egyetlen elem a Földön, amely megtalálható a természetben, mind a három halmazállapotában. A Föld felszínét több mint 70%-ban víz borítja, melynek hozzávetőlegesen 2,5%-a iható. Az édesvízkészlet 98%-a a felszín alatti víz, ezért különösen fontos a mélyben lévő készletek védelme.
A földi élet bölcsője a víz volt, bolygónk minden teremtményének, így szervezetünknek is fő alkotóeleme. Az emberi test kétharmad része víz. A vér 83%-át, a csontok 25%-át, izmaink 75%-át teszi ki. A paradicsom 90%-át, az ananász és a kukorica 80%-át , egy fa 70%-át az éltető folyadék adja. Akárhová nézünk, a víz az élő szervezetek legfontosabb építőeleme.
Mindannyiunk felelőssége, hogy a vizek tisztaságát megőrizzük, hogy minél nagyobb figyelmet fordítsunk környezetünk védelmére. A világon évente 20 millió ember hal meg a rossz minőségű, szennyezett ivóvíz miatt. A Föld lakóinak 1/5-e olyan területen él, ahol nem csak az emberek, de az állatok és a növények sem jutnak elegendő vízhez.
„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön"
David Brower
Olyan világot szeretnénk mindannyian, ahol minden élet élhet, és ahol mindenki számára alapvető jog a tiszta vízhez való hozzáférés!
Ezért bánjunk ezzel a kinccsel úgy, hogy az a következő generációk számára is elérhető legyen, és tekintsünk úgy a környezetünkre, a Földre, hogy rajtunk kívül még több, mint 7 milliárd ember él itt, akinek szintén létszükséglete a víz, a Föld. Tegyünk meg minél előbb mindent annak érdekében, hogy gyermekeink, unokáink számára is olyan vízkészlet legyen elérhető, ami a mai nap nekünk még a rendelkezésünkre áll. Ha viszont ilyen tempóban haladunk és nem figyelünk oda rá, hamarosan már csak utópisztikus gondolat és vágy marad.
Fontos lenne a tudatosság!
A Föld lakossága rohamosan növekszik, és az éghajlat változásával egyre szárazabb időszakok várnak ránk. Ezért is fontos, hogy mindenki tisztában legyen a saját felelősségével, ami a vízhasználatot illeti.
Éppen a készletek végessége miatt az egyik fontos üzenete a világnapnak, hogy takarékoskodjunk a vízzel, és óvjuk. Mindannyian részt vehetünk ebben, még ha csak kis lépésekben is, azzal, hogy odafigyelünk a vízhasználatra, nem pazaroljuk el. Például lerövidítjük a zuhanyozás idejét, vagy, ha nem engedjük tele a fürdőkádat, ha nem ivóvízzel locsoljuk a kertet, fogmosás közben nem folyatjuk a csapot, és még nagyon sok apró dologban, kis odafigyeléssel valamennyien tehetünk érte minden erőfeszítés nélkül.
Minden nap használunk vizet, sokszor többet is, mint kellene. Érdemes kicsit többet megtudnunk arról, milyen a víz jelenléte vagy éppen a hiánya. Íme, néhány érdekesség, talán sokról nem is tudunk.
"A vizet megérteni nem más, mint megérteni a világegyetemet, a természet csodáit és magát az életet."
Dr. Masaru
Vigyázzunk ivóvizünkre, mert nagyon-nagy kincs minden élőlény, az egész Föld számára!
(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH