

Az arisztokrácia ógörög eredetű kifejezés, amely az aristos és a kratein szóösszetételből ered, jelentése a legjobbak uralma. Az ókori görögöktől került át ez a kifejezés a középkori Európába, és azokat az uralkodó kíséretéhez tartozó személyeket jelölte, akik a nemességen belül a legfőbb katonai és hivatali tisztségeket töltötték be, általában valamilyen főnemesi címet viseltek.
A főúri családok jellemzően több ingatlannal is rendelkeztek. Vidéki rezidenciájukat kerítés vagy magas kőfal választotta el a külvilágtól, a nagyobb városokban is volt palotájuk, illetve a leggazdagabbak vadászkastéllyal is rendelkeztek. Lakhelyüket az évszaktól függően változtatták: a telet és a báli szezont a városban, a meleg nyári hónapokat a vidéki rezidencián töltötték, ősszel pedig a vadászkastélyban időztek.
A hatalmas kastélyban a családtagok mindegyike önálló lakosztállyal rendelkezett, a ház urának pedig saját dolgozószobája volt, a vendégek fogadására és a családi együttlétekre a tágas szalonokat és ebédlőket használták. A családot és a vendégsereget a belső cselédség és a tisztviselők garmadája szolgálta ki. Az arisztokrácia köreiben a rangon aluli házasság szégyennek, társasági szenzációnak számított, ezért ritkán fordult elő.
Válogatásunkba olyan regények és ismeretterjesztő művek kerültek, amelyek bepillantást engednek az arisztokrácia mindennapjaiba, érzékeltetik a királyi udvarban zajló intrikákat.
Térjen be hozzánk, s válogasson ajánló polcaink köteteiből!
A könyvajánló polcainkra könyvtári állományunk köteteiből válogattunk!
Jó válogatást és szórakoztató kikapcsolódást kívánunk!
(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH