KÉKezz velünk a Kéktúrázás napján! 2022. október 8.
2022. október 8-án, a Kéktúrázás napján teljesítsük együtt a Hamvas Béla Városi Könyvtár és a Tiszaújvárosi Sport Club Természetjáró Szakosztály országos kihívásának egyik szakaszát. Ezzel segíteni szeretnénk a kezdő túrázókat, de a tapasztaltak is bátran velünk tarthatnak.
A kíhívásban szereplő Uppony - Kékestető szakaszból a Bélapátfalva - Szarvaskő útvonalat választottuk.
A könnyen teljesíthető, mégis változatos szakasz kezdőpontja a Bél-kő lábánál elterülő Bélapátfalva. Túránk során szakrális emlékek szegélyezik utunkat: a jelenleg restaurálás alatt álló Bélapátfalvi ciszterci apátság, amely hazánk egyik legjelentősebb román stílusú temploma, illetve az egykor remeték által is lakott barokk Gilitka-kápolna. Szarvaskőre érve csodás panoráma tárul elénk, a szarvaskői vár koronázza meg utunkat.
Táv: Bélapátfalva – Szarvaskő (11 km).
Találkozó helye és ideje: Bélapátfalva (Városháza buszmegálló) 2022. október 8. (szombat) 9.30 óra
A túra tervezett ideje: 4 óra
Utazás: egyénileg
Segítség az utazáshoz:
Utazás busszal:
- Tiszaújváros – Eger 7.00 – 8.20 ; Eger – Bélapátfalva 8.30 – 9.00
- Visszaút: Szarvaskő – Eger: 14.04 – 14.25 ; Eger – Tiszaújváros 15.20 – 16.48
Autós lehetőség:
- Egerig, onnan a menetrend szerinti buszjárattal lehet utazni.
- Szarvaskőn érdemes még hagyni az autót, addig az út kb. 80 km (1 óra 20 perc), onnan busszal Bélapátfalvára lehet utazni (így a végponton fog az autó várni): Szarvaskő – Bélapátfalva 8.48 – 9.00
Az ingyenes túrán való részvételhez előzetes jelentkezés szükséges!
Vizet, élelmet és a kihívás igazoló lapját mindenki hozza magával!
Bővebb információ és jelentkezés: Riczu Anikó, tel.: 49/548-433 ; e-mail:
A homlokát ráncoló hegy és a megmosolyogtató figurák és bábok falva
A kihívás első túráját a "homlokát ráncoló hegy" mellett kezdjük. Szabó Magda írónőnk nevezte így a Bükk nyugati szélén, Bélapátfalva határában magasodó Bél-követ, mely jellemzés csakugyan találó, hiszen ennek a 815 méteres magaslatnak valóban van miért ráncolnia a homlokát. A 20.század derekán a mészkőbányában dolgozó vájárok okozták ezt a lépcsőzetes sebet a hegy oldalában. A cementgyártás 2000-ben befejeződött, azóta a Bükki Nemzeti Park tulajdonába került terület 550 méter feletti „sapkáját" védetté nyilvánították.
Már az utunk elején megcsodálhatjuk a román stílusú Bélapátfalvai Ciszterci Apátság Templomát. 1232-ben alapított apátság szépen faragott kváderkövekből rakott homlokzatának dísze a rózsaablak. Az apátsági templom mellett egy korábban megépült ciszterci monostor is állt, de ennek mára már csak a romjai láthatók. Most az apátság felújítás alatt áll, de az egy évvel ezelőtti túrám során a templom ajtaján az alábbi sorokat olvastam "Fedetlen vállal, miniszoknyában, kilátszó hassal, fürdő és sportnadrágban…" a templomba nem léphetünk be. Nos, egy túrázó öltözékére ez a meghatározás nem jellemző. 😊 Továbbhaladva hamarosan elérjük az első pecsételőhelyet, a Telekessy vendégházat.
Ez a túra igen kellemes lesz a maga 11 km-ével. Nincsenek durva emelkedők és ereszkedők sem, nagy kilátásban csupán Szarvaskő közeledtével lesz részünk. De az ősz ragyogó színei, a sárga és vörös falevelek beterítik az erdei utat, itt-ott már tündököl a vörös csipkebogyó, a lila erdei szeder és a kökény.
A Gilika-völgyön haladva egy tisztáson hófehérre meszelt épület magasodik, a Szent Anna kápolna. Ezután egy hosszú séta következik a hegygerincen, ami után egy bámulatos kilátás nyílik Szarvaskőre. A falu mintha valami nagyon mély kanyonban lenne mindenféle szakadékokkal és erdőkkel körülölelve. A távolban magasodik a Vodafone kilátó, és pici pontként láthatjuk a szerpentines utakon közlekedő autókat.
A Szarvaskői vár megmászása fakultatív program, de nem érdemes kihagyni. A vár utolsó maradványa a homlokfal az évszázadok viszontagságai után az 1910-es évek elején dőlt le. A Várhegyen lévő kereszt és a nemzeti színű zászló Szarvaskő jelképe.
Szarvaskő egy kis ékszer a Bükk ölelésében. Megmosolyogtató, ötletes figurák vannak kihelyezve a település minden szegletében. A Csipkebogyó alkotóház tövében egy farönkön ücsörög a Békakirályfi, a parkoló tövében találkozhatunk az öreg park őrével, aki vigyázza a rendet. De díszítette már a települést Hófehérke és a hét törpe, az első magyar királyi pár I. Szent István és Gizella királyné, boszorkányok, várkapitány, álrendőr és csipkelekvárt főző asszony is.
Szarvaskő fogadó figurája az Isten hozta, őrnagy úr! című film, egyik ismert jelenetét eleveníti fel. Nem mindenki előtt ismert, de Szarvaskő az egyik legismertebb magyar filmszatíra - az Örkény István Tóték című kisregényéből, Fábri Zoltán rendezésében készült, Isten hozta, őrnagy úr! - forgatási helyszíne.
A túránkat a szarvaskői pecsét megszerzésével zárjuk.