A telefonálás illemtana

A telefon használata ma már mindennapos dolog. Olyan eszköz, amivel bármikor, bárhol elérhetünk másokat, és mi is elérhetővé válunk. Sok mindent elintézhetünk ennek az eszköznek a segítségével.

A telefonálásnak is vannak illemszabályai, amelyeket illik betartani.

Ha én vagyok a hívó fél, be kell mutatkoznom. Magánhíváskor, amikor biztos vagyok benne, hogy egyértelmű lesz a kilétem a keresztnév is elég, de a hivatalos hívás esetén, a teljes nevet kell mondani, szakmai hívás alkalmával pedig a munkahelyet és a beosztást is tudatnom kell, hogy a hívott fél tisztában legyen a kilétemmel. Ha hosszabb beszélgetést szeretnék lebonyolítani, akkor meg kell kérdeznem, a beszélgetőpartneremtől, hogy ráér-e.

Előfordulnak olyan esetek is, amikor valaki megkér rá, hogy vegyem fel a telefonját, ilyenkor el kell mondanom, hogy a hívott szám kinek a telefonjához tartozik, és hozzá kell tennem, hogy én ki vagyok. Lehet, hogy a hívó fél ígér nekem visszahívást: ebben az esetben meg kell hagynom az elérhetőségemet, és nem szabad telefonálnom, amíg ő nem hív!

A beszélgetés lezárását, az elköszönést, mindig a hívó fél kezdeményezi. Ha engem hívtak, és valamiért nem tudok beszélni, illedelmesen elnézést kell kérnem, hivatkozva a sürgős vagy váratlan tennivalóra, és fel kell ajánlanom a visszahívást, ha úgy érzem, még nincs lezárva a beszélgetés az elköszönéskor.

Amennyiben visszahívást ígértem valakinek, nem szabad elfeledkeznem róla, illetve elmulasztanom azt.

A mobiltelefonnal ma már könnyedén legyőzhetjük a távolság és az idő korlátjait, viszont hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a mobil telefonálásnak is megvannak a maga illemszabályai. Ha olyan helyiségben tartózkodom, ahol nem megengedett a mobiltelefon használata, különösképpen, ha ezt fel is tüntetik, el kell hagynom a helyszínt a beszélgetés idejére.

Az időben kikapcsolt mobiltelefon az előzékenység.

Időnként kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy nem tudjuk fogadni a hívásokat. Ilyenkor mindig kapcsoljuk ki időben a telefonunkat, hogy ne zavarjunk másokat. 

A telefonhasználat szabályai

Ha minket hívtak, várjuk meg a hívó fél bemutatkozását és azt, hogy kivel szeretne beszélni, majd mi is mutatkozzunk be.

Mindig tisztán, és érthetően beszéljünk, nem túl halkan, nem túl hangosan. Mindkettő zavaró lehet.

Mondandónkat fogjuk rövidre, hogy ne raboljuk mások idejét.

A telefonálást üdvözléssel, kezdjük, elköszönéssel fejezzük be.

Magánházhoz: reggel 9-21 óra között illik telefonálni.

Magyarországon 8-17 óra között van a hivatalos telefonálások ideje.

Ha megszakad a telefonvonal, mindig az hív újra, aki a hívást kezdeményezte. És kérjünk elnézést a hibáért, még akkor is, ha nem mi tehetünk róla.

Akinek visszahívást ígérünk, azt illik visszahívni.

Telefonkonferencia: a kezdeményező hívja sorba és mutatja be egymásnak a telefonálókat.

Aki üzenetrögzítőn hagyja meg nevét, telefonszámát, várja meg a sípoló hangot.

Udvariatlanság az üzenetre nem reagálni.

Előfordul, hogy tévesen tárcsázunk, ilyenkor illik bocsánatot kérni, és mondjuk el a hívott félnek, hogy milyen számot hívtunk, így elkerülhetjük, hogy többször is rossz helyre menjen a hívásunk.

Ha nálunk jelentkezik valaki tévesen, nem szabad a kagylót lecsapva modortalanul viselkedni, és durva szavakat sem szabad használni, tegyük meg ezt illedelmesen.

Gépkocsiban a kihangosító, vagy a rögzíthető tartó az ajánlott. A mobiltelefon használata is figyelmet követel.

A mobiltelefon az idő jobb kihasználását teszi lehetővé. Értekezleten, megbeszélések közben az SMS ajánlott, a gyors és csendes közlés eszköze.
Kapcsoljuk ki telefonunkat olyan helyeken, ahol erre felszólítás van .

Nem illik telefonálni templomban, temetőben, színházi előadás közben, moziban, múzeumban, galériában, könyvtárban, kórházban, tárgyalás alatt. Ha nagyon fontos hívást várunk és nem kapcsolhatjuk ki a készüléket, akkor állítsuk rezgő üzemmódba.

Ha fontos hívást várunk, akkor azt előre közöljük és kérjünk elnézést.

Az ember nagyobb figyelmet érdemel, mint egy tárgy, ezért igyekezzünk kikapcsolni a telefonunkat, ha valamilyen rendezvényen, vagy találkozón veszünk részt. Az ebédlőasztalra ne tegyük ki a telefont, de legalább is ne arra helyezzük a figyelmünket, amikor valakivel éppen beszélgetünk.

Kerüljük a magánügyekkel kapcsolatos intim beszélgetéseket, káromkodást, a megjegyzéseket, továbbá a pénzzel, a szexualitással és a test működésével kapcsolatos témákat. A banki ügyintézés, a kasszánál való fizetés illetve egyéb hasonló tevékenységek alatt szintén illetlen dolog telefonálni. Zavarhatunk vele másokat.

Ne rágjunk rágógumit és ne együnk telefonálás közben.

Nem illik közben másvalakivel beszélgetni, figyelmünket összpontosítsuk arra, akivel telefonálunk.

Ha erre mégis szükség van, kérjünk telefonos beszélgetőpartnerünktől elnézést.

Tüsszentés, és köhögés esetén fordítsuk el a fejünket a telefontól és kérjünk elnézéstbeszélgetőpartnerünktől.

Ha telefonbeszélgetés közben új hívásunk érkezik, akkor az első hívás élvez elsőbbséget.

Az első beszélgetőpartnerünket csak addig várakoztassuk, amíg a másodiktól gyorsan felveszünk egy üzenetet. Ha a második hívó fél a fontosabb, akkor az első féltől kérjünk elnézést és ígérjük meg, hogy visszahívjuk. 

Telefonon nem illik részvétet nyilvánítani, de gratulálni, születésnapot, szerencsét kívánni megengedett.

Ha üzenetet hagyok telefonra, köszönök, bemutatkozom, és rövidre fogom a mondandómat, mert nem illik telebeszélni a másik hangpostáját. 

SMS-ezés illemtana 

Ha beszélgetés közben SMS-t kapunk, ne bántsuk meg azt, akivel beszélgetünk azzal, hogy az sms-re válaszolunk. Az embereknek rosszulesik, ha nem tisztelik őket. Ez úgy tűnhet, amikor folyton a telefonunkat nézegetjük, mintha unnánk magunkat.

Amint lehetőségünk adódik, válaszoljunk az sms-re, néhány órán belül illik reagálni rá.

Ne használjunk sms-t hivatalos ügyekben, illetve olyan esetekben, mint például egy szakítás, részvétnyilvánítás. Olyan helyzetekben, amik hosszabb magyarázatot igényelnek.

Bizalmas fontos közlendőnket ne sms-ben közöljük.

Sürgős, fontos esetben inkább telefonáljunk. Nem biztos, hogy az üzenetet észreveszik elfoglaltságuk miatt.

Ha fontos sms-t várunk kérjünk előre elnézést miatta.

Figyeljünk oda rá, hogy mikor SMS-ezünk. Mindennek meghatározott ideje van. Az éjszaka közepén lehet, hogy felébresztjük vele azt, akinek küldtük.

Ügyeljünk a stílusra. Ha szemtől szemben beszélgetünk valakivel, a szavainkkal, a hanghordozásunkkal, az arckifejezésünkkel és a testbeszédünkkel is kommunikálunk. Viszont, ha SMS-t írunk, ezek többsége nincs jelen. Legyünk mindig udvariasak, ne maradjon el a megszólítás, és használjuk a légy szíves, illetve a köszönöm szavakat.

Az sms rövid üzenetek cseréjére szolgál, ha hosszabb hangvételű a gondolat, lehet, hogy érdemesebb telefonálnunk.

Vezetés közben ne küldjünk sms-t, balesetveszélyes lehet.

Az SMS-ezés íratlan szabályait is érdemes betartani. 

Írta: Korpás Szilvia

Az erdők világnapja - március 21.
Emlékezzünk Karl May születésének 180. évfordulójá...

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Bocskai út 33.
Telefon: 49/548-248 (felnőtt kölcsönzőtér)
Telefon: 49/548-247 (gyermek kölcsönzőtér)
E-mail: szederkeny_konyvtar@tujvaros.hu 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH