

Ismerjétek meg Punia, a hős halászfiú történetét, aki nem ijed meg a félelmetes cápakirálytól, hanem túljár az eszén. (Punia és a cápák királya, Így megyek az iskolába – Bajzáth Mária válogatása) Alkossatok velünk olyan elemlámpát, aminek a fénye még a tenger legmélyét is megvilágítja, díszes tengeri halakat vagy halászcsónakot. Ha elkészítitek valamelyik játékot, fényképezzétek le és osszátok meg velünk a Facebook oldalunkon. Kíváncsian várjuk!
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:
Anyagszükséglet:
?♂️ Hajtogassunk egy (vagy akár több) papírcsónakot újságpapírból. Rajzoljunk egy horgászó figurát és mindenféle halat, majd vágjuk ki.
?♂️ A kartonunkra rajzoljunk vagy fessünk hullámokat (vagy kivághatjuk színes papírból is és ráragaszthatjuk). Népesítsük be a tengert élőlényekkel. Ragasszuk fel a papírcsónakot és bele a horgászt. (A botot és a zsineget meg is rajzolhatjuk, nem muszáj kivágni.)
Anyagszükséglet:
? A lefűző tasakba helyezzünk be egy sima fehér lapot. Ez csak azért kell, hogy jobban lássuk, amit rajzolunk. Alkoholos filccel rajzoljunk tenger alatti tájat a fóliára. Ha valaki nem szeret annyira rajzolni és van otthon nyomtató, akkor kereshetünk egy egyszerű halas képet, amit kinyomtatunk és behelyezünk a tasakba, majd átrajzolunk a fóliára. Ugyanígy, ha nem akarunk egyből a fóliára rajzolni, akkor elkészíthetjük a képet először egy sima lapon, majd átrajzolhatjuk a fóliára.
? Amikor elkészült a kép, vegyük ki a fehér lapot, és tegyünk be helyette egy feketét. Mi a lefűző tasakról levágtuk a fehér lyukasztott részt és a nyitott oldalát beragasztottuk, hogy ne kelljen olyan hosszú zseblámpát csinálni.
? A fehér lapra rajzoljunk egy zseblámpa alakot, a „fényét" hagyjuk fehéren, a többit színezhetjük tetszőlegesen. Vágjuk ki és a lefűző tasak nyitott részén toljuk be úgy, hogy a fekete karton fölött legyen. Így a sötét tenger vizét megvilágítva megfigyelhetjük az ott élő lényeket.
? Természetesen nem csak tengeri képpel, hanem bármilyen más témában is készíthetünk képet, esti erdőtől kezdve, a galaxison keresztül, csak a fantáziánk szabhat határt. Jól lehet kincskeresős játékot is játszani vele, különböző feladványokat adva, pl. keresd meg a sárga halat vagy hány tengeri csillag van a képen, számold meg stb.
Anyagszükséglet:
? Háttérsztori: Japánban hivatalosan május 5-én ünneplik a gyerekek napját és szokás ilyenkor, hogy a házak elé egy rúdra ponty alakú papírsárkányokat akasztanak ki, annyit ahány tagú a család. Mivel nálunk is hamarosan itt a gyereknap és a gyerekek annak örülnek legjobban, ha közösen csinál valamit a család, készíthetünk akár közösen egy-egy ilyen halat minden családtagnak.
? Egy hosszában félbehajtott A4-es (lehet nagyobb is) papírra rajzoljuk meg a hal formáját. Ügyeljünk arra, hogy a szája széles és egyenes legyen, ide fogjuk majd a WC papír gurigából levágott karikát felragasztani.
? Vágjuk körbe a halat, hajtsuk ki és rajzoljuk rá a sütőpapírra. Filccel vagy színes ceruzával díszítsük. Arra figyeljünk, hogy a filc könnyebben elkenődik, ha nem várjuk meg, amíg teljesen megszárad, viszont ha nem akarunk ezzel sok időt tölteni, akkor a körvonalak megrajzolása után csak fordítsuk meg a papírt és folytassuk a színezést a másik oldalon.
? A gurigából vágjunk le egy kb. 1,5-2 cm-es csíkot és ragasszuk be a hal szájához. Ezután óvatosan ragasszuk össze a hal hasát is. A karikára kössük rá a madzagot és egy botra vagy pálcára rögzítsük.
Készítette: Pomichal Anna gyermekkönyvtáros
(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH