BLOG
Miért nem tudnak beszélni a halak? - Mesetarisznya
Tudjátok-e, hogy miért mondjuk azt, hogy néma, mint a hal? Ha meghallgatjátok vagy elolvassátok a mostani mesénket, kiderül! Ezen a héten ugyanis a Miért nem tudnak beszélni a halak? című japán mesével ismerkedhettek meg (Népmesekincstár sorozat – Én, senki, segítség, Bajzáth Mária válogatása). A történethez kapcsolódva akváriumot készíthettek a vízi élőlényeknek, díszes pikkelyeket mintázhattok a halaknak vagy kipróbálhatjátok, hogy mennyire vagytok sikeresek a horgászásban.
Ha elkészítitek valamelyik játékot vagy eszetekbe jutott valami más ötlet a mese kapcsán, fotózzátok le és osszátok meg velünk a Facebook oldalunkon. Kíváncsian várjuk!
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:
? Kaptok ti is csillogó ruhát
Anyagszükséglet:
- kisüthető, hőre száradó vagy sóliszt gyurma (nekünk ez a recept vált be: 20 dkg liszt, 20 dkg só, annyi víz amennyitől összeáll, 1,5-2 evőkanál olaj)
- karton vagy sütőpapír
- háztartási eszközök, írószerek, bármi, amikkel mintázni lehet (pl. filctoll kupak, fogpiszkáló, ceruza stb.)
? Vágjunk ki a kartonból vagy a sütőpapírból halformákat (attól függ, hogy be akarjuk-e tenni majd a sütőbe vagy sem). Helyezzünk gyurmát a papírra és nyomkodjuk szét úgy, hogy felvegye a hal alakját. Ügyeljünk rá, hogy ne vékonyodjon el túlságosan. Ha a szélei túlságosan „szétfolynak" akkor az egészet papírostul megfordítva vissza tudjuk igazgatni. Ez azért is hasznos, mert ha nagyon egyenetlenre sikerül a teteje, akkor így egy kicsit kisimul.
? Fordítsuk vissza és nyomkodjunk a gyurmába mindenféle mintát (itt is ügyeljünk, hogy azért ne lyukadjon át). Fúrhatunk lyukat a tetejére, ha fel szeretnénk majd lógatni (például az akváriumba), és süssük ki vagy szárítsuk meg. (A sóliszt gyurma is megszárad, csak sok idő kell neki, úgyhogy mi inkább ki szoktuk sütni.) Száradás/sütés után ki is lehet festeni.
? Az örökös ordibálástól egyre nagyobb lett a szájuk
Anyagszükséglet:
- rajzlap vagy dekorgumi
- 1 db mágnes
- hurkapálcika vagy faág
- madzag
- gémkapocs
? Kétféle módon készíthetjük el ezt a játékot, az egyik bírja a vizet, a másik nem. Dekorgumiból vízálló változatot csinálhatunk, rajzlapból pedig nyilván nem, de ez esetben kárpótolhat a tudat, hogy sokkal szebben kidekorálhatjuk a halakat.
? Rajzoljunk az alapunkra halformákat (rajzlapból duplán készítsük mindegyiket), aztán vágjuk ki őket. A papírból készült halakat dekorálhatjuk (és nem muszáj megállni a színezésnél, ragaszthatunk rá flittereket vagy színes papírból pikkelyeket), egy hal dupla papírból lesz, mivel közé ragasztjuk a gémkapcsot, úgyhogy elég az egyik felét színezni. Celluxszal rögzítsük a gémkapcsot a papírra, majd a két oldalát ragasszuk össze.
? A dekorguminál szúrjuk át a gémkapoccsal a halat ne túl közel a széléhez.
? A madzag egyik végére ragasszuk rá a mágnest, a másik végét pedig kössük a bot végéhez. Kész is a horgászbot, kezdődhet a játék.
? Akkor még a halak is részt vettek a nagy muzsikában
Anyagszükséglet:
- 1 kartondoboz (lehet cipős doboz vagy bármi, ami van otthon, legyen akkora, amekkora akváriumot szeretnénk/aminek a kifestését nem unja el a gyerekünk félúton)
- festék, ecset
- vastagabb papír (a vízinövényeknek és a halaknak), mi rajzlapot és müzlis dobozt használtunk
- tojásos doboz
- cérna
- fogpiszkáló
? Kétféle megoldás lesz látható, az egyik olyan dobozból készült, amelyiknek van teteje és alja is (ha cipős dobozt használunk, akkor az alja legyen a „háttér", a laposabb teteje pedig a tengerfenék), a másik pedig egy sima tető nélküli dobozból. Mindkettő hasonlóan készül, csak az előbbi változattal jobban lehet játszani, mert hozzá lehet férni a tengerfenékhez, mint az utóbbi inkább dísz (de persze ne becsüljük le a gyerekeket).
? A doboznak a belsejét festettük ki. A tetejéhez a víz színeit használtuk, az aljára viszont a tengerfeneket festettük meg, így homokszínű lett. Amíg száradt, a müzlis dobozra vízinövényeket és korallokat rajzoltunk, kivágtuk és azokat is befestettük zöldre, illetve rózsaszínesre.
? A halakat rajzlapra rajzolta meg a lányom és ceruzával kiszínezte. Lyukasztóval lyukakat készítettünk a halakra, és cérnát kötöttünk rájuk, hogy fel lehessen őket lógatni. A cérna másik végére egy kis darab fogpiszkálót erősítettünk celluxszal, hogy ne csússzon majd át a résen.
? A tengervíz színű doboztetőbe lógattuk fel a halakat. Az egyik hosszanti oldalába réseket vágtunk és átdugtuk rajta a fogpiszkálókat. A halaink szépen el is helyezkedtek a vízben.
? A dobozokat úgy állítottuk össze, hogy az aljára (amelyikre a tengerfeneket festettük), állítva ráragasztottuk a tetejét úgy, hogy a halak a megfelelő irányból lógjanak lefelé. Folyékony ragasztóval ragasztottuk össze a két részt. Érdemes valami nehezéket rátenni amíg szárad és hagyni neki bőven időt a száradásra. Amikor megszáradt, jöhetnek a növények és korallok. Tetszőlegesen helyezzük el és ragasszuk fel őket.
? Készítettünk néhány tengeri teknőst és rákot is, ezekhez tojásos dobozt és kartont használtunk. A tojástartó alját levágtuk, egy kartondarabon körberajzoltuk és lábakat, fejet (a teknős esetében) és ollót (a ráknál) rajzoltunk neki. Kivágtuk az alapot, befestettük a megfelelő színre a testet és a házat is, aztán összeragasztottuk folyékony ragasztóval.
? Végül nem maradt más hátra, mint berendezni a tengerfeneket. Jöttek az évek során összegyűjtött kavicsok és kagyló (a bátrak igazi homokot is tehetnek bele) és az egyéb itthon fellelhető tengeri témájú kacatok kincsek (nem is gondoltam volna, hogy ennyi minden van).Nálunk belekerültek a horgászható halak is.
Készítette: Pomichal Anna gyermekkönyvtáros