BLOG

 

 

Hogyan tanultak meg énekelni a baglyok? - Mesetarisznya

Tudtátok, hogy a madaraknak régen nem volt saját hangjuk, hanem bárki bármit énekelhetett? Hogyan lett aztán mégis mindenkinek egyedi éneke? És kitől tanultak meg énekelni a baglyok? Hallgassátok meg a mai mesénket és megtudjátok! 


KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:

? Mesetarisznya 

? Az állatok hangjai - könyvajánló


? Bagoly gurigából  

Szükséges eszközök:

  • -WC papír guriga
  • -színes papír vagy karton
  • -olló, ragasztó
  • -festék

? A guriga tetejét ívesen bevágjuk elől és hátul is, hogy a két oldala csúcsosan kiemelkedjen. Ezek lesznek a baglyunk „fülei".

? A guriga alsó részén is kivágunk egy-egy keskenyebb ívet.

? Befestjük tetszőleges színűre.

? Amíg szárad a festék, színes papírból kivágjuk a bagoly különböző részeit, a minta alapján. Szükségünk lesz két darab szárnyra, egy darab csőrre, egy darab lábra, és két-két fehér körre, a szemhez. A fekete belső részt színessel is rárajzolhatjuk. A tollakhoz, nagyjából 20 darab kisebb kört vágjunk ki.

? Mikor ezekkel megvagyunk, jöhet a ragasztás. Először kiválasztjuk, hogy melyik legyen a bagoly arca, és erre az oldalra ragasztjuk a lábát. Alulra helyezzük, igazítsuk középre és a henger belső oldalára ragasszuk fel.

? Most következnek a tollak. A henger aljától indulva kezdjük el körbe felragasztani a kis köröket úgy, hogy kicsit fedjék egymást. Amikor két sort elkészítettünk, akkor illesszük a helyükre a szemeket, majd oldalra egy-egy szárnyat. Ha maradt még olyan toll, amit nem ragasztottunk fel és hely is a madár testén, akkor ezeket is felragaszthatjuk.

? Maradék fonalból ragaszthatunk bojtot a bagoly füléhez, de enélkül is aranyos. 


⛺️ Erdőszéli házikó 

Szükséges eszközök:

  • -tojástartó
  • -színes karton
  • -zöld festék
  • -vonalzó
  • -olló, ragasztó

⛺️ A tojástartó belső csúcsait vágjuk ki, ebből lesznek a fenyőfák. Egy fához két vagy három csúcs kell, ennek megfelelően számoljunk. A csúcsokat fessük zöld színűre.

⛺️ A fák törzséhez papírhengert készítünk. (Ha van otthon parafadugó, használhatjuk azt is.) Barna kartonból olyan széles csíkot vágunk, amilyen hosszú törzset szeretnénk a fenyőknek. A hosszanti oldalán nagyjából fél centi szélesen bevagdossuk a papírt, majd a két szélét összeragasztjuk. Amikor megszáradt a ragasztó, a bevagdosott csíkokat kifelé hajtjuk, így fogjuk tudni majd a talajhoz rögzíteni.

⛺️ Elkészítjük a házikót. Egy színes papírra a mintán látható módon felrajzoljuk. Más méretekkel is dolgozhatunk, arra kell csak ügyelni, hogy az egymással szemben lévő oldalak egyforma nagyok legyenek, és hogy a tető hegyes csúcsai egymással szemben lévő oldalakon legyenek, ne egymás mellettin. Ne felejtsük le a kis kiugró részeket, amelyek a ragasztáshoz kellenek.

⛺️ A ház tetejéhez egy téglalap alakú lapra van szükségünk, amit középen félbehajtunk, a két szélén pedig formára vághatjuk. A házikó széleit ragasztózzuk be körbe, majd óvatosan helyezzük rá a tetőt és tartsuk meg, amíg a ragasztó nagyjából megszárad.

⛺️ Illesszük össze a fenyőfákat. Két vagy három csúcsot ragasszunk egymásra úgy, hogy mindig a felső csúcs belső részére kenjük a ragasztót. Ha kicsit elfordítjuk az alsó csúcsot, akkor jobban beleszorul a felsőbe, és a fa is magasabb lesz. A törzset is hasonló módon illesszük be.

⛺️ Vágjunk ki kartonból egy akkora kört, hogy a fák és a házikó ráférjen majd. A tetejét bevonhatjuk papírral, dekorgumival vagy akár barkácsfilccel is. A felső részre helyezzük el a fákat és a házat. Amikor megszáradt a ragasztó, vattából havat is készíthetünk a földre és a fákra is, tépkedjünk le kisebb darabokat és ragasszuk fel tetszőlegesen. (Ne a vattát ragasztózzuk, hanem azt a felületet, ahová helyezni szeretnénk.) 

+ tipp: Ha kisebb gyerekekkel készítjük, akik majd játszani is szeretnének vele, nem csak nézni, akkor ne rakjuk túl közel egymáshoz a fákat és a házat, hogy kényelmesen elférjenek majd a lakók. Nagyobb méretű ház és kivágott ajtó esetén akár legó vagy gyurmafigurák is költözhetnek az erdőbe.

Készítette: Pomichal Anna gyermekkönyvtáros

Az állatok hangjai - könyvajánló a mesetarisznyáho...
Karácsonyfadísz készítése keresztszemes hímzéssel ...

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH