BLOG

 

 

A szelek eredete - Mesetarisznya

Ezen a héten  "A szelek eredete" című mesét ismerhetjük meg, ezeken a szeles napokon igencsak aktuális. A meséhez kapcsolódva készíthetünk repülő tárgyakat, hogy felhasználhassuk a szél erejét, széljelzőt, ami látványosan megmutatja, hogy van-e légmozgás, sőt mi magunk is kipróbálhatjuk, hogy „szélként" hogyan tudunk eljuttatni valamit egyik helyről a másikra.  


KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:

? Mesetarisznya


⚓️ A kapitány nyakon csípett egy csomó szelet 

Anyagszükséglet:

  • egy nagyobb kartonlap (egy doboz oldala is lehet), akkora amekkora pályát szeretnénk készíteni
  • pingpong labda vagy alufóliából gyúrt golyó
  • gyurma vagy hurkapálcika vagy vastagabb madzag
  • gyurmaragasztó vagy folyékony ragasztó
  • olló
  • WC papír guriga (elhagyható) 

⚓️ A kartonon kijelöljük a kezdőpontot és a célt. A célhoz egy WC papír gurigából vágjunk ki egy darabot (nézzük hozzá a labdát, hogy jó legyen a méret), ahol meg tud állni a golyó. Ha van otthon gyurmaragasztó, akkor érdemes azzal ráragasztani a kartonra a különböző részeket, így könnyen lehet módosítani a pályán, ha kell. Ha folyékony ragasztóval dolgozunk, akkor egy kicsit tovább tart az elkészítés a száradási idő miatt.

⚓️ A pályát többféle módon is ki tudjuk alakítani. Mi csak azért csináltuk vegyesen, hogy látszanak a különböző felhasználható anyagok. A gyurma a legegyszerűbb, kicsi gyerekekkel érdemes azt használni, hiszen kígyókat bárki tud sodorni, ezután már csak rá kell nyomogatni a papírra. A startból kiindulva készítsünk el egy kacskaringós utat a célig. Ez azért fog kelleni, hogy a golyó a pályán maradjon.

⚓️ Ha madzagot vagy hurkapálcikát használunk, akkor hasonlóan alakítsuk ki a pálya útvonalát, gyurmaragasztóval vagy folyékony ragasztóval rögzítsük néhány ponton. Ebben az esetben érdemesebb kisebb alufólia golyóval játszani, mert a pingpong labdához ez egy kicsit alacsony „kerítés", nekünk könnyebben kirepült a pályáról, ha túl erősen fújtuk.

⚓️ WC papír gurigából (vagy meghajlított papírból) készíthetünk még alagutakat az útra (csak arra figyeljünk, hogy a golyó átférjen rajta), és kezdődhet is a játék. Vezessük végig a labdát a pályán úgy, hogy csak fújni szabad! Ha van otthon szívószál, akkor még pontosabban lehet irányítani. Amikor már jól megy, lehet versenyezni, hogy ki ér be a célba rövidebb idő alatt.

⚓️ +1 Amikor már kifogytunk a szuszból, a pálya átalakulhat „minigolf" pályává, autóúttá vagy akár egy futópályává is. A gyerekeknek biztosan lesz egy-két ötletük. Ha vége a mókának, szétszedhetjük, és másnap összeépíthetjük máshogy. 


? Repülő játék akkorra, ha szélcsend van és egy másik, ha már nincs  

Anyagszükséglet:

a rakétához:

  • 1 db rajzlap
  • 4 db szívószál
  • olló, cellux

a madárhoz:

  • 1 db fénymásoló papír
  • kis darab színes vagy beszínezett papír a csőréhez és a farktollakhoz
  • tűzőgép vagy ragasztó
  • madzag 

? A rakétához vágjunk le két darab egyforma vastag csíkot a papírlapunk hosszanti oldaláról. Az egyiket vágjuk félbe. Ha a szívószálak nem egyenesek, akkor vágjuk le a lehajtható végüket, arra nem lesz szükség.

? Mindkét papírcsíkot ragasszuk össze egy-egy körbe. A szívószálakat úgy ragasszuk a körökhöz, hogy a kis körnél mind a négy szívószál vége kívül legyen, a nagy körnél pedig a szívószálak másik vége belül legyen. A két szembelévővel kezdjük a ragasztást, és aztán tegyük közé a másik kettőt is. (Nem kell, hogy nagyon pontos legyen). Amikor mind a négy szívószálat megragasztottuk, készen vagyunk, úgy dobjuk el, mint egy papírrepülőt, a kis kör legyen elöl. Rendezhetünk versenyt, hogy ki tud messzebbre dobni.

?A madárhoz hajtsunk félbe egy A4-es papírlapot, majd a bal felső csücskét hajtsuk le a képen látható módon, hogy megformázzuk a szárnyát. Ha van tűzőgépünk otthon, akkor a másik sarkát is hajtsuk le a másik oldalon és aztán tűzzük össze a két csücsköt középen. Ha nincs, akkor ragasszuk meg mindkét oldalt, mi megerősítettük celluxszal is, hogy biztosan tartson. A rögzítéstől kicsit hátrébb készítünk egy lyukat, ahová majd a madzagot fogjuk tudni bekötni.

? A színes papírból vágjunk ki egy háromszöget és ragasszuk a madár elejére a hajtás közé, ez lesz a csőre. Vágjunk ki néhány farktollat is és ragasszuk be hasonló módon a madár másik végébe. Rajzoljunk neki szemet, kössünk hozzá madzagot és kész is. Ha csak egy kis darab madzagot kötünk hozzá, akkor bent is tudjuk reptetni, de ha hosszú zsinórt hagyunk neki, és jó szél van, akkor papírsárkány szerűen tényleg magasra fel tudjuk engedni. 


? Egyetlen szempillantás alatt el kezdett fújni 

Anyagszükséglet:

  • WC papír guriga
  • maradék csomagolópapír vagy színes papír
  • krepp papír vagy ajándékkötöző szalag vagy maradék fonal
  • ragasztó, olló
  • gyöngyök vagy sascsengő (elhagyható) 

? A csomagolópapírra rajzoljuk körbe a gurigánkat (húzzunk egy egyenest az aljánál, aztán tekerjük be a papírba és húzzunk egy egyenest ott is, ahol körbeér). Ha már egyszer megvan a téglalapunk és többet is csinálunk, akkor használhatjuk ezt sablonként.

? Vágjunk csíkokat a krepp papírból, szalagból vagy fonalból. A szalagokra vagy a fonálra fűzhetünk gyöngyöket vagy sascsengőt is, ebben az esetben kevesebb szál is elég. A csíkokat ragasszuk körbe a guriga aljára. Mi a krepp papírnál bekentük ragasztóval, a többinél pedig celluxot használtunk. (A fonalat vagy az ajándékkötöző szalagot úgy is rögzíthetjük, hogy lyukakat fúrunk a guriga aljára, és úgy rákötözzük, de ez esetben először vonjuk be a csomagolópapírral a gurigát.)

? Amikor körbeértünk a csíkokkal, akkor ragasszuk rá a gurigára a csomagolópapírt, ez szépen elfedi a csíkok végeit. A felső részére készítsünk két lyukat, ahová fűzzünk egy darab madzagot, így fogjuk tudni fellógatni. Készíthetünk többet is, nálunk jól mutatnak együtt az erkélyen. 

Készítette: Pomichal Anna gyermekkönyvtáros

Anyáknapi tulipános falikép - "Rajzolj és alkoss v...
Tavaszi kép alkotása növényi pigmentekkel - "Rajzo...

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH