BLOG

 

 

A Nap és a Hold látogatása - Mesetarisznya

A mai napon "A Nap és a Hold látogatása" című, albán népmesét ismerhetik meg a gyerekek. A meséhez kapcsolódva elkészíthetjük a Hold udvartartását jelentő csillagos eget, vagy akár egy egyszerű játékot, aminek a segítségével nyomon követhetjük a Hold alakjának változását. 


KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:

? Mesetarisznya



? MILYEN VOLT A HOLD UDVARTARTÁSA?

Anyagszükséglet:

  • fekete fotókarton vagy bármilyen színű vastagabb papír,
  • fekete festék,
  • alufólia,
  • olló,
  • ragasztó.

? Ha van otthon fekete kartonunk, akkor megspórolhatjuk a festést, de a kicsik valószínűleg nagyon szívesen bemázolnak egy papírt feketére. Kevés vizet érdemes használni, akkor gyorsan megszárad, de szükség esetén rá lehet segíteni egy hajszárítóval is.

? Amíg a kicsi fest, vágjunk ki alufóliából néhány csillagot és holdat. Ha nagyon vékony a fólia, hajtsuk ketté vagy akár háromba is, akkor nem szakad olyan könnyen. A maradékot ne dobjuk el, hanem gyúrjunk belőle közösen kis golyókat.

Amikor megszáradt a festék, ragasszuk fel az elkészült égitesteket. Érdemes a papírt ragasztózni, nem pedig a fóliát, nehogy elszakadjon.

? Plusz dekorációért elő lehet venni a ritkán használt fehér ceruzát vagy zsírkrétát is.

Az éjszakai égbolt után a nappali eget is el lehet készíteni. Ez hasonlóan készül, csak az alapozáshoz kétféle kék és fehér festéket is nyomjunk ki, mert a színek keverése a legjobb móka. A napot és a felhőket színes papírból vágtuk ki, de ha nincs otthon túl sok szín, akkor csak rajzoljuk meg egy fehér lapon és úgy ragasszuk fel.


☀️? MILYEN VOLT A NAP BIRODALMA ÉS MILYEN A HOLDÉ?

Anyagszükséglet:

  • 2 db papírtányér vagy bármilyen vastagabb papír
  • színes papír vagy festék
  • olló
  • ragasztó
  • 1 db jancsiszög

☀️ Ha nincs otthon papírtányérunk, akkor egy vastagabb papírra rajzolunk két egyforma méretű kört. Mi egy régi naptár fedőlapját használtuk és egy közepes tányért rajzoltunk körbe. Az egyik kört középen megfelezzük, és az egyik felét feketére, a másikat kékre festjük, vagy bevonjuk színes papírral.

A kék oldalra napot és bárányfelhőket készítünk, a feketére pedig holdat és egy sötétebb felhőt. Ezeket lehet festeni, vagy papírból kivágni és felragasztani, attól függően, hogy mekkora gyerekkel készítjük. Ügyeljünk arra, hogy ha a napocska felfelé néz, akkor a holdnak „fejjel lefelé kell lógnia". Ha a papírunk mintás (a miénk az volt), akkor bevonjuk a másik kört is, hogy egyszínű legyen.

☀️ A másik körünket is felezzük meg, majd az egyik feléből vágjunk ki egy kisebb félkört úgy, hogy maradjon egy nagyjából fél cm-es szegély.  Ezen a lyukon tud majd kikukucskálni a nap és a hold.

Végül helyezzük egymásra a két kört, fúrjuk át a közepét és helyezzünk be egy jancsiszöget, hogy a felső kört el tudjuk forgatni az alsó fölött. (Ha nincs otthon jancsiszög, akkor egy darab hurkapálcikát vagy fogpiszkálót szúrjunk át a lyukon és rögzítsük hátul egy kis gyurmával, az a lényeg, hogy a felső kör tudjon forogni.)


 ? MIÉRT NEM TUDOTT A CSILLAGSZABÓ RUHÁT KÉSZÍTENI A HOLDNAK?

Anyagszükséglet:

  • 3 db papírlap (az egyik lehetőség szerint sötétebb színű)
  • vastagabb színű fekete (vagy feketére festett) papír
  • szürke, ezüst vagy sárga ceruza vagy zsírkréta
  • fekete filctoll
  • ragasztó
  • olló


?  Két papírlapot vágjunk egyforma négyzet alakúra (az egyik legyen a sötétebb színű). A harmadik lapra rajzoljunk egy akkora kört, ami rá fog férni a négyzetünkre és még a kis holdaknak is lesz helyük. (Mi egy müzlistálkát használtunk sablonnak.) Vágjuk ki a kört és színezzük sárgára vagy ezüstre (az ügyesebbek akár a Holdon levő foltokat is leutánozhatják, mi ettől eltekintettünk.)

A fekete papírunkból vágjunk ki egy olyan széles csíkot, mint amilyen széles a holdunk. Az egyik felére úgy rajzoljuk körbe a formát, hogy kidomborodjon a vége, a másik felére pedig úgy hogy homorú legyen. Vágjuk ki, ezzel fogjuk tudni beállítani, hogy mennyi látszódjon ki éppen a holdból.

A sötétebb színű négyzet közepére rajzoljuk körbe a hold formát, majd vágjuk is ki. A másik négyzetre ragasszuk rá a holdat úgy, hogy pont ott legyen, ahol a másik lapon a lyuk. A két négyzet tetejét és alját ragasszuk össze, de figyeljünk arra, hogy csak annyira, hogy a két lap közé be tudjuk majd tolni a fekete csíkot.

A kis holdfázis képekhez rajzoljunk tíz darab egyforma kis kört, és színezzük be őket fekete filccel a fázisoknak megfelelően. Ragasszuk fel őket sorban. Amikor megszáradt a ragasztó, toljuk be a fekete csíkot a két négyzet közé, és nézzük meg, hogyan változik a hold alakja.


Készítette: Pomichal  Anna gyermekkönyvtáros


Tavaszköszöntő kép készítése - "Rajzolj és alkoss ...
Kézre húzható katica - "Rajzolj és alkoss velünk!"...

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH