Töltődj fel nálunk! logó

A tudomány világnapja - november 10.

November 10-e. Gondoljuk, ez is csak ugyanolyan hétköznap, mint a többi. Legalábbis az emberek döntő része így kel fel aznap reggel az ágyból. És senki sem morfondírozik azon, hogy a tudomány szempontjából miért lehet különleges ez a nap.

A tudomány világévében, 1999-ben Budapesten rendezték meg a tudományos világkonferenciát, amelyen a magyarok kezdeményezték a tudomány világnapjának megtartását. 2001. november 3-án az UNESCO november 10-ét a tudomány világnapjává nyilvánította a békéért és a fejlődésért. Ezen intézkedés célja az volt, hogy felhívja figyelmünket arra, hogy a tudomány béke és fejlődés iránt legyen elköteleződve, továbbá hangsúlyt fektetve arra, hogy felelősségteljes használata a közöséggel szemben igencsak szükséges. E nap megünneplésére először 2002. november 10-én került sor.

Magyar vonatkozásban is lényeges visszatekintenünk a tudomány ilyen módú pártolására.

1997-ben született meg az a kormányrendelet [55/1997. (IV. 3.)], mely az aktuális nemzetközi vonatkozású dátumot (november 10.) egy héttel megelőzve, november 3-át nyilvánította a Magyar Tudomány Napjává. Állítva ezáltal hű emléket annak a történelmi pillanatnak, miszerint 1825-ben ezen a napon a pozsonyi Országgyűlésen gróf Széchenyi István felajánlotta birtokainak egy éves jövedelmét, 60 ezer forintot a Magyar Tudós Társaság – mai nevén Magyar Tudományos Akadémia – megalapítására:

„Nekem itt szavam nincs. Nem vagyok tagja a követek házának. De birtokos vagyok, és ha fennáll oly intézet, mely a magyar nyelvet kifejtse, mely avval segítse elő magyar honosainknak magyar neveltetését, jószágomnak egy évi jövedelmét feláldozom reá!" 

Széchenyi István

Berzeviczy Albert – az Akadémiát eddig a leghosszabb ideig, 31 évig irányító elnök – 1925. november 3-án, az MTA alapításának 100. évfordulóján tartott megnyitó beszédében a alábbiakat mondta: "…mi szokva vagyunk – éspedig helyesen – ezt a korábbi időpontot (1825. november 3-át) tekinteni az Akadémia születésnapjának, annál is inkább, mert így még szorosabban csatoljuk Akadémiánk történetét Széchenyi dicső nevéhez."

Az 1997-es kormányrendelet után 2003-ban már országgyűlési határozat emelte ünneppé a magyar tudomány napját.

Az 1994-ben elfogadott akadémiai törvény alapján az MTA önkormányzati elven alapuló tudományos köztestület, amelynek fő feladata a tudomány művelése, a tudományos eredmények terjesztése, a kutatások támogatása, a magyar tudomány képviselete Magyarországon és külföldön.

A magyar tudomány ünnepéhez kapcsolódva látogassanak el az MTA rendezvénysorozat keretében meghirdetett előadásokra: 

A Magyar Tudomány Ünnepének aktuális határon túli rendezvényei

Emlékezzünk Áprily Lajos születésének 135. évfordu...
Széchenyi István "A legnagyobb magyar"

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Bocskai út 33.
Telefon: 49/548-248 (felnőtt kölcsönzőtér)
Telefon: 49/548-247 (gyermek kölcsönzőtér)
E-mail: szederkeny_konyvtar@tujvaros.hu 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH