Tematikus ajánlók

Illik, nem illik

Mangold Béla Kolos: Az új idők illemkódexe

Egy részletes példatárat tart a kezében kedves olvasó, amely csokorba szedi arcunk, testbeszédünk apró árulkodó jeleit, utasít, tanácsot ad, értékel, elkalauzol a szépségápolás és divat, a közös étkezések, vendégeskedés alapszabályai közt. Segít a társalgás jó mederben tartásában, beavat az iskolai, hivatali magatartás-formákba, a levelezés, az ajándékozás fortélyaiba. Egyszóval az élet minden területéhez kapcsol valami tudnivalót, amitől az életünk emberségesebb leket. Hát ezért érdemes átböngészni ezt a könyvet! Ha kamasz az olvasó - megtanulhatja, amit intézményesen, vagy a családtól nem sikerült. Ha fiatal felnőtt - még időben lehet, hogy munkába állását, kapcsolatépítését, párválasztását segítse. Ha idős - nosztalgiázhat, értékelheti élete megoldásait, időben taníthatja unokáit. Ami engem illet örülök, hogy elolvashattam ezt az írást, sokat tanultam belőle magamról, fontos "apróságokra" irányította a figyelmemet. 

Raktári jelzet: 395 M 26


Drexlerné Stanchich Ilona: Társadalmi viselkedéstan 1-15. kötet

1. kötet - Kedvcsináló
2. kötet - Viselkedjünk, emberek...!
3. kötet - Ovikönyv
5. kötet - Sulikönyv. Jó nehéz az iskolatáska...
6. kötet - Serdülőkor. Veszélyes vizeken...
7. kötet - Ifjúkor: merre...hová...?
8. kötet - Rabok és őrök
9. kötet - Viselkedéseink gyökerei. A totemizmustól a globalizmusig
10. kötet - Fiatal felnőttkor. Kulturált viselkedéssel a jobb életminőségért
11. kötet - Érett felnőttkor: A jobb életminőség érdekében
12. kötet - Az időskor
13. rész - Humándemokrácia
14. rész - Érzelmek Anatómiája
15.rész - Közszereplők autonómiája

A szerző a közönséges mindennapi őrlődések közepette, a hétköznapi élet sűrűjéből merített történeteket kínál élvezetes olvasmányként annak reményében, hogy az olvasó gondolatban átéli, átérzi, megítéli a leírt helyzeteket és levonja belőlük az esetleges tanulságokat.

Raktári jelzet: 301 D 91


Kibédi Varga Katalin: A jómodor nem ciki

indannyian azt szeretnénk, hogy gyermekeink olyan felnőttekké váljanak, akik magabiztosan teremtenek kapcsolatot, és helytállnak az élet bármely területén. Ennek eléréséhez az első lépcsőfok az etikett és az alapvető fontosságú értékek minél előbbi elsajátítása. Azért írtam ezt a könyvet, hogy a gyerekek összefüggő tudást szerezhessenek a jómodorról, az alkalomhoz illő öltözködéstől kezdve a figyelmességen és udvariasságon át egészen a viselkedés alapvető szabályainak megismeréséig.

Raktári jelzet: 395 K 45 (Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár)


Sybil Gräfin Schönfeldt: Divat a jó modor

Ismét van igény a figyelmes, tapintatos viselkedésre, a jó modorra! Kiderült, hogy saját érdekünkben is szükségünk van valamiféle rendre, mértékadó szabályokra. Sybil Gräfin Schönfeldt könyve arról szól, hogy milyen ez a rend, mit jelent az, ha valaki udvarias, hogy „volt gyerekszobája". A nagyon informatív, mégis szórakoztató lexikon kérdéskörei az ajakrúzstól és articsókától – a homárevés fortélyain keresztül – egészen a zsakett fazonjáig és a zsebkendő használatáig terjednek.

Raktári jelzet:395 S 36


Szafkóné Ács Márta: Tinédzserprotokoll 

Hogyan mutatkozzunk be társaságban? Kinek kit illik bemutatni először? Hogyan viselkedjünk vendégségben, étteremben, bálon vagy szalagavatón és osztálykiránduláson? Mit csináljunk, ha köhögünk vagy tüsszentenünk kell egy színházi előadás vagy koncert alatt? Mire jó a névjegykártya és hányféle parti létezik? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre igyekszik választ adni a Tinédzserprotokoll, amely elsősorban a tizenéves korosztály számára íródott. A szerző hosszú évek tapasztalata alapján próbálta meg egyszerű és könnyen érthető nyelven összefoglalni a társas érintkezés legfontosabb szabályait. A könyvben minden bizonnyal sok hasznos információt és gyakorlati tanácsot talál magának minden olyan diák, aki szeretné elkerülni az életben gyakran előforduló kellemetlen helyzeteket és elsajátítani a közösségi és társasági együttlét legalapvetőbb viselkedési normáit. De ugyanígy haszonnal forgathatják azok a szülők és iskolai nevelők, akik fontosnak tartják, hogy gyermekeik vagy diákjaik minél előbb megtanulják a kulturált megjelenéshez és viselkedéshez elengedhetetlenül szükséges tudnivalókat.

Raktári jelzet: 395 Sz 24


Marjabelle Young Stewart: A jó modor etikettje

A szerző kitűnő, gyakorlatias tanácsaival egyszerű, érthető módon igazítja el olvasóit a mindennapi élethelyzetek dzsungelében. Könyve nagyszerű illemtankönyv. A könyvben hasznos jótanácsok, illemszabályok találhatóak az olyan általános élethelyzetekre, mint a többi emberrel való mindennapi érintkezés, az étkezés, az esküvő, a vendéglátás és a munkahelyi etikett. Reméljük, hogy ez a könyv a kedvesség, udvariasság a jó modor örömét hozza az otthonukba és az életükbe. A szerző jelenleg is iskolásokat, egyetemistákat, üzletembereket és házasulandókat tanít a jó modor etikettjére.

Raktári jelzet: 395 S 91


Pálffy István: 222 szó az illemről

Ez a mű nem illemtankönyv. Több, mint viselkedési útmutató vagy társaságiszabálykódex. Könyvünk szerkesztése során ugyanis abból indultunk ki, hogy az emberek döntő többsége ismeri az alapvető szabályokat, és azok szerint él a különböző közösségekben. Ez a könyv azoknak szól, akik a jól nevelt átlag fölött igényesebbek. Követik a divatokat, de önállóak. Kíváncsiak az újra, ámde ápolják a hagyományokat. Nyitottak a világra, emellett kialakult értékrendjük van. Türelmesek a köröttük zajló társadalmi változások közepette, viszont nem kritika nélkül szemlélik a folyamatokat. Számukra, az Ön számára nyújt tájékozódási pontokat a modern világ társasági viselkedéséhez ez az ajándék könyv.

Raktári jelzet: 395 P 15


Gani Zsuzsanna: Illemtudó mesék 

Hogy értik azt a felnőttek, mikor azt mondják, viselkedj? Miért fontos az illem? Miért jó betartani bizonyos szabályokat? Az Illemtudó mesék nemcsak élményt nyújtanak, örömet szereznek, hanem közben segítik a szociális tanulási folyamatot is. Észrevétlenül fejlesztik a gyermekek értelmét, érzelmi gazdagságát, szociális érzékenységét, szókincsét, kifejezőkészségét. A rövid történetek tanulsága gondolkodásra késztet, a mesék végén a kérdések tartalmas,személyiségformáló beszélgetések elindítói lehetnek a szülők és gyermekek között. Minél korábbi életszakaszban kell elkezdeni kialakítani az igényt a felelősségteljes életre és cselekvésre. Minden szülő számára fontos, hogy gyermeke nyitott, érdeklődő, másokat elfogadni tudó, együttműködő, önmagát értékelni tudó emberré fejlődjön, valamint természeti és társadalmi környezetében jól tudjon tájékozódni. Ajánljuk iskolába készülő gyermekeknek, kisiskolásoknak és kiskamaszoknak.

Raktári jelzet: G 22 (Gyermekkönyvtár)


Czmerk-Prisztács Edit: Mindentudó illemtudó

Sokszor szigorúan szólunk gyermekeinkre, vagy számonkérőn próbáljuk a kisebbeket helyes viselkedésre bírni, pedig néha mi magunk is elbizonytalanodunk, ha a társas érintkezésről van szó. Czmerk-Prisztács Edit könyve igazi segítség az alapvető illemszabályok elsajátításához. Kedves történetekbe ágyazva, ismert gyerekdalokra építve, mesélve, énekelve, a szabálytanulás kellemetlen érzése nélkül mutatja be a jólneveltség, udvariasság alappilléreit. A szerző csokorba szedte a mindennapi tevékenységeket: hogyan viselkedünk vendégségben, játszótéren, étteremben, vagy akár az orvosi rendelőben. Ez a könyv egyaránt szól gyermekeknek, szülőknek, és arra bátorít, hogy ne féljünk illedelmesnek lenni - inkább merjünk azzá válni. 

Raktári jelzet: C 97 (Gyermekkönyvtár)


Richard Scarry: Ahogy illik – Tesz-Vesz város illemkönyve

Tesz-Vesz város lakói tudják az illemet. Megköszönik az ebédet, segítenek egymásnak, vendégségben sem törnek-zúznak, nem hintáznak a széken… vagyis csak néha. És ha bajt okoznak, udvariasan bocsánatot kérnek. Mindig észben tartanak két varázsigét: kérem és köszönöm! Ugye, te sem felejted el ezeket a varázsigéket?

Raktári jelzet: S 24 (Gyermekkönyvtár)


Lipcsey Andersson Emőke: Kés, villa, sms

Kristóf hosszú kanadai távollét után érkezik vissza Magyarországra, hogy megkezdje egyetemi tanulmányait. Már az első nap kiderül, hiába tud magyarul, ha nem ismeri a helyi szokásokat, illemszabályokat, nem fog boldogulni. Kit tegezzen? Kit magázzon? Hogyan köszönjön? Hogyan ismerkedjen? Még szerencse, hogy idős rokona, a nyolcvanévesen is fiatal Anna néni a segítségére siet. Anna néni kellemes nyári tanfolyamán kiderül, hogy csak első pillanatra tűnik elviselhetetlenül nehéz tárgynak az illemtan. Ha túlesünk rajta, magabiztosabban mozoghatunk a világban.

Raktári jelzet: 395 L 69


 Mosonyi Alíz: Illemtan gyerekeknek

Ez a könyv egy nevezetes gyerek illemtankönyv, amely több mint száz éve jelenik meg újra és újra szerte a világon a neveletlen gyerekek épülésére Louis-Maurice Boutet de Monvel híres francia könyvillusztrátor gyönyörű rajzaival. Az első magyar kiadáshoz Mosonyi Aliz írt mulatságos, a mai kis neveletlenekhez szóló szöveget.

Raktári jelzet: 395 M 91 (Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár)

Tényleg zöld? 143 mindennapi zöld kérdés - KÖNYVAJ...
"Nincs időm olvasni" kihívás - 2021. november

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH