Blog
Jégkori sztyeppék óriása – a gyapjas mamut
Éppen két éve annak, hogy Ferenczik István, tiszaújvárosi lakos a Sajó folyó Sajóörös és Kesznyéten közötti szakaszán, horgászat közben belebotlott valami szokatlanba, amiről hamarosan kiderült, hogy egy ősmaradvány. Egészen pontosan, egy gyapjas mamut bal combcsontja. Mivel a gyapjas mamut kb. 400 000 évvel ezelőtt alakult ki Eurázsiában, és a Kárpát-medence területéről kb. 12 000 évvel ezelőtt tűnt el, ennek a leletnek a kora is erre az időintervallumra tehető. 110 cm-es hossza alapján az állat vállmagassága kb. 2,8 m lehetett.
A csont egyébként a miskolci Herman Ottó Múzeumhoz került letétbe. Ez azt jelenti, hogy a múzeum tudományos szempontból feldolgozhatja, kiállíthatja, kutathatja és publikálhatja azt. Cserébe elvégezték a szükséges állagmegóvást és konzerválást, hisz a lelet a vízből lett kiemelve, és ha elveszíti víztartalmát, fennáll a meglévő hosszanti repedés mélyülésének, illetve újabb repedések keletkezésének a veszélye.
A letéti szerződés megkötésénél a letevőnek azonban volt egy kitétele: a múzeum, még mielőtt kiállítaná a csontot, kölcsönadja azt a Tiszaújvárosi Művelődési Központ és Könyvtár Helytörténeti Gyűjteményének, ha az kéri. Mi most éltünk ezzel a lehetőséggel.
A múzeum a combcsont mellett kilenc másik jégkori leletet is a rendelkezésünkre bocsájtott, ezek gyapjas mamuttól és barlangi medvétől származnak. Az ősmaradványok november 10-ig tekinthetők meg a Hamvas Béla Városi Könyvtárban.